Vraťte Krym, nechte být Ukrajinu, zaznělo od Donalda Trumpa. Bylo to trochu jinak, nahlédněte bez zkreslení

15.02.2017 12:04 | Zprávy

Výzva Rusku k navrácení anektovaného Krymu a klidu na Ukrajině, kterou pronesl mluvčí Bílého domu Sean Spicer, obletěla světová média. Mluvčí prezidenta Donalda Trumpa ji pronesl pod zřetelným tlakem médií, která obviňovala Bílý dům, že je „proruský“, v souvislosti s aférou dnes již bývalého poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna. Spicer na druhou stranu poznamenal, že Trump „na rozdíl od svých předchůdců“ chce mít s Ruskem dobré vztahy.

Vraťte Krym, nechte být Ukrajinu, zaznělo od Donalda Trumpa. Bylo to trochu jinak, nahlédněte bez zkreslení
Foto: Archiv vydavatele
Popisek: Michael Flynn

Tiskový mluvčí Bílého domu Sean Spicer odpovídal v úterý odpoledne na mnohé otázky novinářů. Ještě před tím se ovšem pokusil přítomným novinářům objasnit oficiální stanovisko prezidenta Trumpa k případu odvolání jeho již bývalého poradce Michaela Flynna.

K propuštění Flynna prý v žádném případě nedošlo zčistajasna. Jednalo se o několikatýdenní proces sestávající z mnohých šetření.

„Tím případem jsme se velmi pečlivě zabývali celé týdny, snažili jsme se dobrat k jádru věci. Nakonec jsme učinili rozhodnutí, které nebylo založeno na právních otázkách, jednalo se o otázku důvěry. Situace dospěla k tomu, že úroveň důvěry mezi prezidentem Trumpem a generálem Flynnem degradovala natolik, že bylo třeba učinit nezbytné změny,“ uvedl na tiskové konferenci Trumpův tiskový mluvčí.

„Prezident se skutečně obával toho, že generál Flynn nebyl vůči viceprezidentovi a ostatním členům kabinetu zcela upřímný. Lidé v této pozici se zabývají klíčovými tématy týkajícími se Číny, Severní Koreje a Blízkého východu. Prezident k nim proto musí mít neoblomnou důvěru, která v tomto případě chyběla, a prezident tak musel generála Flynna požádat o to, aby na svůj post rezignoval.“

Důležitým bodem Spicerova vystoupení byl jeho popis vztahu mezi Donaldem Trumpem a ruskou vládou v kontextu Flynnova odvolání. Spicer uvedl:

„Z těchto důvodů se prezident Trump rozhodl požádat o Flynnovu rezignaci, kterou také dostal. Ironie celé této situace spočívá v tom, že prezident Trump od svého nástupu do funkce postupuje vůči Rusku opravdu tvrdě. Neustále připomíná otázku Krymu, který předchozí prezidentská administrativa nechala Rusku na pospas. Prezidentova vyslankyně v OSN Nikki Haley vystoupila hned první den ve své funkci před členy Rady bezpečnosti OSN, kde rázně odsoudila ruskou okupaci Krymu. Haley dále prohlásila, že ‚tristní situace na východě Ukrajiny si žádá rázné a jednoznačné odsouzení ruských operací‘.“

„Prezident Trump zcela jednoznačně uvedl, že od ruské vlády očekává deeskalaci násilí na Ukrajině a navrácení Krymu. Stejně tak ovšem očekává a doufá, že bude schopen s Ruskem – na rozdíl od svých předchůdců – naladit dobré vztahy. To by nám pomohlo k vyřešení mnohých problémů, kterým svět momentálně čelí, jako hrozbě, kterou představuje Islámský stát a terorismus.“

Celé prohlášení ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šup do Afriky. Nejen Trump chce deportovat: Nizozemský plán

11:12 Šup do Afriky. Nejen Trump chce deportovat: Nizozemský plán

Zatímco zvolený americký prezident Donald Trump o deportacích ilegálních migrantů a zločinců dosud j…