Všichni lidé chtějí uprchlíky, přijímají je s otevřenou náručí. Nevládní organizace nadskakuje radostí nad svým vlastním průzkumem

19.05.2016 13:05 | Zprávy

Nezisková organizace Amnesty International provedla masivní výzkum napříč 27 zeměmi světa, při kterém se ptala více než 27 tisíc lidí na jejich názory na přijímání uprchlíků. Výsledky jsou velmi překvapivé. Zhruba 80 % dotázaných totiž uvedlo, že by uprchlíky ve své zemi přivítalo s otevřenou náručí.

Všichni lidé chtějí uprchlíky, přijímají je s otevřenou náručí. Nevládní organizace nadskakuje radostí nad svým vlastním průzkumem
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů

„Všude po světě lidé s hrůzou v očích sledují, jak se světová uprchlická krize neustále zhoršuje. Náš výzkum ukazuje, že zatímco mnohé vlády pořád tvrdí, že nemohou vyčlenit další místo pro uprchlíky, jejich občané to vidí úplně jinak,“ stojí v úvodu článku, který v krátkosti celý výzkum shrnuje.

Největší názorovou propast mezi vládami a jejich obyvateli zaznamenala Amnesty ve Velké Británii a v Austrálii, kde více než 85 % lidí tvrdí, že by byli ochotni přijmout uprchlíky přímo do své vlasti, dokonce i do svých domovů.

Ve svém výzkumu vychází Amnesty s vlastního hodnocení, nazvaného Index vítání uprchlíků. V něm je na naprostém vrcholu Čína, jejíž obyvatelé by v takřka 50 % případů příjali uprchlíky klidně i u sebe doma. Na samém chvostu vzniklého seznamu se nacházejí Rusko, Indonésie a Thajsko.

Druhé a třetí místo pak obsadilo Německo a Velká Británie, jejichž obyvatelé jsou vůči uprchlíkům nebývale vstřícní. V Británii takřka třetina dotázaných uvedla, že jsou ochotni přijmout uprchlíky do vlastních domovů a téměř polovině by nevadilo, kdyby žili v jejich blízkém sousedství.

Celý text zde

„Neuvěřitelných 96 % Němců, kteří již udělali místo pro jeden milion lidí, jenž do země přišel za minulý rok, jsou stále otevření tomu, aby přišli další. V Jordánsku, které v současnosti hostí více než 600 tisíc uprchlíků ze Sýrie, je 94 % obyvatel stejného názoru.“

Celosvětově pak téměř tři čtvrtiny všech dotázaných sdílejí názor, že by lidé měli dělat víc pro to, aby pomohli těm, kteří prchají před válkou a perzekucí. Nejsilněji to tak vidí ve Španělsku, Německu a Řecku. Dvě třetiny dotázaných jsou pak toho názoru, že i jejich vlastní vlády by pro uprchlíky měly udělat více, než činí dosud.

„Výsledky našeho výzkumu jsou nesmírně pozitivní, většina vlád však stále odmítá naslouchat.“ Ze všech 27 zemí, kde výzkum probíhal, je jen 9 stiženo uprchlickou krizí. Ty se však zařekly přijmout jen 174 tisíc z celkových takřka 5 milionů uprchlíků ze Sýrie.

Problém však je, že pohled vlád ji diametrálně odlišný od pohledu jejich obyvatel, kteří jsou povětšinou toho názoru, že mohou a dokonce by i měli učinit více. Je tedy na čase, aby si vlády uvědomily svou zodpovědnost a začaly podle toho jednat. Amnesty uvádí, že dobrým startem bude Světový humanitární summit, který proběhne v Turecku 23. a 24. května.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Michal David: Vláda má pomáhat Čechům a až pak Ukrajině, dělá to naopak

20:44 Michal David: Vláda má pomáhat Čechům a až pak Ukrajině, dělá to naopak

Zpěvák Michal David se kriticky vyjádřil k vládě premiéra Petra Fialy a jejímu přístupu k Ukrajině. …