Všichni zavedli sankce. A pak… Ekonom šokován, jak to je s obchodem s Ruskem

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

15.09.2023 20:20 | Zprávy

Bývalý hlavní stratég banky Goldman Sachs upozornil na nárůst nepřímého exportu do Ruska skrze země střední Asie. V porovnání s rokem 2019 se poměr vývozu do střední Asie dohromady s Ruskem a pouze do střední Asie nejvíce změnil u Spojených států amerických. Za Spojenými státy v nárůstů nepřímého exportu do Ruska stojí na druhém místě Česká republika.

Všichni zavedli sankce. A pak… Ekonom šokován, jak to je s obchodem s Ruskem
Foto: Repro: Twitter
Popisek: export do střední asie, ekonom Brooks

„Většina západních zemí – s výjimkou Pobaltí a Švýcarska – prudce snížila svůj přímý vývoz do Ruska. To je dobře. Ale nepřímý vývoz do Ruska přes střední Asii všude vzrostl. Pokud je tento vývoz legitimní, proč jde přes střední Asii?“ sdílel na sociální síti X – dříve Twitter – ekonom a bývalý hlavní stratég banky Goldman Sachs Robin Brooks.

Spolu s tím zveřejnil Brooks graf vývozu do střední Asie oproti exportu do střední Asie a Ruska dohromady, na kterém názorně dokládá, jak fungují, či dle jeho názoru spíše nefungují, sankce uvalené na Ruskou federaci.

Nejvíce se poměr vývozu změnil u Spojených států amerických. V roce 2019 vyvážely Spojené státy do střední Asie a do střední Asie a Ruska 23 ku 77 procentům, o čtyři roky později již 80 ku 20 procentům.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ekonom šokován, zatímco zaatlantický kapitalista plesá!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseShawk , 15.09.2023 21:13:39
Prachy až na prvním místě. Jen užitečným idiotům to nedochází, a proto klesají ekonomiky států jimi řízených... Mimochodem i to je důvodem, proč ukrajinské dobrodružství angloamerických chamtivců na Ukrajině nemůže skončit úspěchem ...

|  10 |  0

Další články z rubriky

„Proč nejsou demonstrace. Rakušane, rezignuj.“ Umělci k tragickému konci Šimůnkové

20:15 „Proč nejsou demonstrace. Rakušane, rezignuj.“ Umělci k tragickému konci Šimůnkové

„Byla završena strašná tragédie jedné rodiny. To, jak se k ní i k dalším pozůstalým po obětech „stát…