Vy mi tu pořád podsouváte nějaký názor, ke kterému chcete pořad vést, napomínal Grospič rozhlasového moderátora

15.10.2019 21:53 | Zprávy

Ústavní soud zrušil zdanění církevních náhrad, to v Parlamentu prosadila KSČM spolu s hnutím ANO, ČSSD a SPD. Podle Ústavního soudu ale příslušná novela odporuje základním principům demokratického právního státu. Znamená dnešní rozhodnutí definitivní tečku za debatami o církevních restitucích? Bude mít zrušení zdanění církevních náhrad vliv na komunistickou podporu menšinové vlády? K tomu se ve Dvaceti minutách Radiožurnálu ČRo vyjádřil místopředseda ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny a místopředseda KSČM Stanislav Grospič.

Vy mi tu pořád podsouváte nějaký názor, ke kterému chcete pořad vést, napomínal Grospič rozhlasového moderátora
Foto: ksčm
Popisek: Stanislav Grospič

To, že návrh, který Grospič osobně dlouhé měsíce prosazoval, takto jednoznačně narazil u Ústavního soudu, nevnímá prý jako osobní prohru. „Návrh jako takový prošel Parlamentem a podepsal ho prezident. Byl napaden, můžu k tomu mít politické výhrady, ale byl napaden legitimně těmi, kteří s tím nesouhlasí,“ uvedl místopředseda KSČM a dodal, že rozhodnutí soudu do velké míry bylo předvídatelné.

„Naše koaliční očekávání ale bylo naplněno,“ dodal Grospič k návrhu zákona, který prošel Poslaneckou sněmovnou, jelikož jedním z důvodů bylo, že si to KSČM dala jako jednu z podmínek pro podporu vlády. „Druhá strana zase je, jak reálně Ústavní soud v této věci rozhodl,“ doplnil.

Zdůraznil, že tento spor u Ústavního soudu ale nevedla KSČM. „Nebyli jsme účastníky, ani vedlejším účastníkem. Účastníkem byla Poslanecká sněmovna a vedlejším účastníkem byla vláda,“ podotkl a zmínil, že nyní je třeba brát otázku v rovině politické. A sice, jestli vláda a Poslanecká sněmovna v zastoupení svých právních zástupců dostatečně argumentovala nad tímto zákonem, či ne. „Nedá se říct, zda to podcenili, nyní musíme nález Ústavního soudu prostudovat,“ uvedl Grospíč.

„Neměl by však místopředseda ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny předkládat takové návrhy, které nebudou v rozporu hned s prvním článkem Ústavy České republiky, jak konstatoval dnes Ústavní soud?“ položil moderátor Tomáš Pancíř otázku. „Mé přesvědčení jako právníka ale je, že není správný argument, který Ústavní soud použil. My jsme ani nechtěli zpětně danit restituce, ten návrh nic takového neobsahuje,“ řekl Grospič s tím, že by se naopak posouvala doba účinnosti tohoto zákona. „Pokud by se stal součástí platného právního řádu a nabyl účinnosti od 1. 1. 2020, tak by se danily náhrady až od té doby vyplácení, čili nejdříve by se danily v roce 2021. A ještě by se danily v zůstatku, který by se aktuálně vyplácel,“ zdůraznil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Proč se scházíte s podezřelými lidmi?

Jestli jste si chtěl jen ověřit, jestli GIBS věc řešila, proč jste se nezeptal přímo někoho z GIPS nebo policie? Jste přeci ministr vnitra. Podle mě tak netvrdíte pravdu a něco tu smrdí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Násilí? Incident kolem STAČILO! dokonal ministr Rakušan

9:47 Násilí? Incident kolem STAČILO! dokonal ministr Rakušan

Na předsedu STAČILO! Daniela Sterzika (alias Vidláka) se zaměřil již několikrát trestaný influencer …