ČSSD, hnutí ANO a ODS získaly dary například od obcí nebo jejich firem, což je podle předsedy výboru Vladimíra Koníčka (KSČM) v rozporu se zákonem. Výbor musí uvědomit finanční úřady navzdory tomu, že strany dary vrátily. „Tak je to psáno v zákoně o politických stranách," uvedl Koníček. Podotkl, že tato pochybení nemají vliv na vyplácení státních příspěvků na činnost stran.
TOP 09 uvedla ve zprávě pětimilionové nepeněžité plnění v souvislosti s tím, že zemanovci zobrazovali na volebních billboardech tvář místopředsedy Miroslava Kalouska s oznámením, že ho zastavili. Chyběla k tomu smlouva. Legislativci ale nyní podle Koníčka uvedli, že nepeněžité plnění není možné kvalifikovat jako dar.
Za loňský rok odevzdalo úplnou výroční zprávu o hospodaření celkem 106 stran a hnutí, konstatoval v usnesení výbor. Koníček řekl, že jsou mezi nimi všechna parlamentní uskupení.
Svou činnost by mělo pozastavit 56 stran
Výbor doporučil poslancům, aby požádali vládu o podání návrhu Nejvyššímu soudu na pozastavení činnosti celkem 56 stran; 18 z nich předložilo neúplné finanční zprávy, 38 je nedodalo vůbec. Patří k nim strana LIDEM, kterou dříve vedla někdejší vicepremiérka Karolína Peake, Koruna Česká, Demokratická strana zelených a Strana soukromníků České republiky.
Dalším 13 politickým seskupením, jejichž činnost už byla pozastavena, by mělo hrozit zrušení. Figurují mezi nimi seskupení 4 VIZE, Vlastenecká strana i Viktor Kožený - Občanská federální demokracie. Koníček si posteskl, že vláda podle zkušeností z minulých let s návrhy soudu otálí. „Je 30 až 40 stran, které nedodávají zprávy, a Ministerstvo vnitra s tím nic nedělá," uvedl. Je to prý ale dáno i tím, že návrhy soudu nelze podávat v ochranné lhůtě kolem voleb, které jsou v Česku poměrně často.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk