„Dva senátní výbory doporučily SCHVÁLIT novelu Listiny práv a svobod zakotvující právo na obranu života i se zbraní. Před více než rokem jsem tento návrh společně se třemi desítkami kolegů a kolegyň v Senátu předkládal a teď se konečně blížíme konci celého schvalovacího procesu,“ popisuje situaci senátor.
Co tento návrh vlastně znamená? „Jde o zakotvení práva bránit život i se zbraní jako základního lidského práva a jeho posílení na ústavní úroveň. Novela tak do budoucna umožní se bránit proti omezování práva na sebeobranu přímo u Ústavního soudu,“ píše dále Hraba. Zbraní se podle něj nemyslí pouze střelné zbraně. „Myslím tím jakýkoliv předmět – vycházková hůl, pepřák, noha od stolu… Prostě cokoliv, čím se dá bránit, aniž by člověk použil na sebeobranu jen holé ruce,“ vysvětluje právník.
Nejedná se přitom prý v žádném případě o rozvolnění podmínek pro držení střelných zbraní. Česká legislativa je v tomto směru, dle Hraby, jednou z nejlepších na světě a měla by být zachována. „Novela bude mít efekt hlavně do budoucna, abychom se jako stát mohli efektivněji bránit evropským tendencím směřujícím k naprostému omezení možností sebeobrany. Například v Belgii jsou zakázány chladné zbraně, jako nože, v Británii nesmí lidé u sebe mít ani pepřový sprej. A já opravdu nechci být svědkem toho, že se u nás budou houbařům přeměřovati nože, nebo že budou ženám vracejícím se za tmy sebrány pepřové spreje z kabelek,“ píše dále senátor.
Návrh podle Hraby některé jeho odpůrce dost „vytáčí“ a snaží se šířit o něm pomluvy. Naopak ho podpořila třeba iniciativa Petice CzechForGuns. Podle té má návrh velkou šanci projít. „Vzhledem nejen k nebývale masivní podpoře, kterou naši občané této ústavní novele projevili – a to jak jedněmi z vůbec největších petic všech dob u nás, tak i jednoznačnými výsledky mnoha na toto téma organizovaných anket, jakož i zde výše popsané, naprosto většinové podpoře v horní i dolní komoře Parlamentu ČR, by nyní bylo neodhlasování ‚dodatku‘ v Senátu ČR více než nepravděpodobné a upřímně řečeno i trochu nelogické. A to i když nyní pro přijetí novely, jakožto ústavního zákona, musí svou ruku zvednout nejméně 3/5 přítomných senátorů. Taktéž se však ani nepředpokládá, že by pod tuto tolik diskutovanou a všeobecně sledovanou legislativu v samém závěru nepřipojil svůj podpis prezident Miloš Zeman,“ píší aktivisté.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AZy
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.