Prezident Miloš Zeman se ve středu na Hradě sešel s premiérem Andrejem Babišem. A řešit se měl mimo jiné i odchod současného ministra zdravotnictví Petra Arenbergera. Možnými Arenbergerovými nástupci jsou podle dostupných informací ředitel brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny Vlastimil Vajdák, nebo stávající náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Vašáková.
Prezident Zeman se o víkendu nechal slyšet, že by proti odvolání Arenbergera nic neměl, ale dal by mu zároveň šanci na to, aby kauzy kolem svého majetkového přiznání vysvětlil a urovnal. Neodpustil si ale malé rýpnutí se slovy: „Představa, že vlastním asi 60 nebo 70 nemovitostí, překračuje můj rozum.“
Premiér Babiš se doposud snažil odvolání Arenbergera vyhnout. Nedávno k věci uvedl, že pokud budou všechny dokumenty, které mu jeho ministr předložil, v pořádku, není důvod ho odvolávat z funkce. V pátek pak řekl, že nového ministra nehledá. „Já řekl, že si vezmu ty papíry. To bude nějaká velká hromada. Já se s tím obeznámím a potom to budu řešit,“ prohlásil.
Sám Arenberger v pátek řekl, že premiérovi předložil všechny materiály, o které ho žádal. „Ten šanon je asi 15 centimetrů tlustý. Z mého pohledu vysvětluje problematiku tak, že tam nikdy nedošlo, kromě toho zadání pozemků do majetkového přiznání, které jsou stejně ale dostupné na katastru, k nějakému zásadnímu pochybení,“ uvedl s tím, že ale své daňové přiznání nechce předkládat veřejnosti.
Podle Seznamu Zpráv je v ministrově účetnictví problematických několik věcí. Arenberger třeba podle Seznamu Zpráv přiznal ke konci roku 2020 mnohem vyšší majetek a příjmy, než udával v předchozích letech. Přiznal více než 60 nemovitostí a z toho jednu pronajímal vinohradské nemocnici jako archiv, a to v době, kdy tam byl náměstkem a posléze i ředitelem.
Pochybnosti panují i o dodržení podmínek privatizace bytu s ordinací v centru Prahy, který si od 90. let pronajímal. Dále se ministr podle Seznamu ve své kožní ordinaci zapojuje také do klinických studií nových léků, v posledních třech letech jich bylo 38. V přiznáních ale z klinických studií, které jsou obvykle hrazeny až 200 tisíci korunami za pacienta, nevykázal žádné zisky. Proti tomu se ministr hájil tím, že kromě vysokých příjmů má i vysoké náklady spojené se studiemi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AZy