Vyhodit z okna! Pavel Svoboda před Hradem burcoval dav proti Zemanovi. Hayato Okamura vzýval Masaryka a pak...

23.07.2019 21:39 | Zprávy

Iniciativa Milion chvilek pro demokracii na poslední masové protivládní demonstraci na Letné mířené i proti prezidentu Miloši Zemanovi, vyzývala, aby byli občané v pohotovosti a aktivní i přes letní prázdniny, a někteří uposlechli. Zhruba dvě stovky lidí se dnes sešly na pražském Hradčanském náměstí u sochy Tomáše Garrigua Masaryka, aby vyjádřily nesouhlas s jednáním prezidenta Miloše Zemana. Mezi řečníky vystoupili překladatel a religionista Hayato Okamura upozorňující na oligarchizaci nebo právník a bývalý europoslanec Pavel Svoboda hovořící o defenestraci.

Vyhodit z okna! Pavel Svoboda před Hradem burcoval dav proti Zemanovi. Hayato Okamura vzýval Masaryka a pak...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý europoslanec Pavel Svoboda

Podle organizátorů protestu prezident několikrát porušil ústavu, naposledy otálením s odvoláním Antonína Staňka (ČSSD) z funkce ministra kultury. Demonstraci pořádali fotograf Tom Rimpel, aktivista Ray Baseley a překladatel a bývalý diplomat Fedor Bruoth.

Jako první řečník před demonstranty vystoupil právník, bývalý poslanec Evropského parlamentu Pavel Svoboda, který v úvodu svého projevu zmínil film Americký prezident a jeho scénu, v níž se hlavní hrdina snaží přesvědčovat svou pubertální dceru, aby věnovala pozornost knížce o ústavě, protože je to důležitá knížka, ve které se píše, kdo jsme a co chceme. „Tato slova by z úst Zemana jeho dceři zněla: To je dobře, že máme ústavu, alespoň usetříme za toaletní papír,“ popsal Svoboda, jak by podle něj scéna vypadala v Zemanově podání.

Kdo si totiž přečetl návrh ústavní žaloby, nemůže podle Svobody dospět k jinému závěru. „Podstatou té ústavní žaloby je šedesát stran velmi smutného čtení a asi patnácti skutkových podstat, které jdou od nerespektování ústavy až po prosazování zájmů cizích států na našem území,“ připomněl právník, načež se ozval hlasitý potlesk a pískot demonstrantů.

Následně si dělal legraci z toho, že tímto projevem si nejspíše pohřbil šanci na jmenování profesorem. „Alespoň tedy za tohoto pomstychtivého prezidenta,“ narážel Svoboda na skutečnost, že se Zeman začátkem roku rozhodl nejmenovat docenty Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z Univerzity Karlovy profesory. „Nevadí. Nevadí,“ skandoval slova útěchy přítomný dav lidí. „No... mně to vadí,“ poznamenal Svoboda.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Jan Volný byl položen dotaz

Naše životní úroveň a mzdy

Fialově tvrzení, že budeme mít v dohledné době mzdy jako v Německu snad nevěří nikdo, maximálně tak on sám, i když i o tom pochybuju. Můj na vás ale zní, proč tomu tak je? Proč je u nás životní úroveň nižší a stejně tak i platy? Přitom co se týká cen, tak ty jsou u nás mnohdy vyšší nebo srovnatelné ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajina, o to jde. O čem se mlčí kolem milosti pro Bidenova syna

7:40 Ukrajina, o to jde. O čem se mlčí kolem milosti pro Bidenova syna

Za měsíc se Donald Trump ujme vlády. Do té doby ale stále vládne Joe Biden, který včera plně využil …