Vyhrál prý Fiala, druzí Piráti. Seznam Zprávy mají průzkum. Hodily to do „stroje“

09.10.2021 14:17 | Zprávy

Ještě než vyšly první exit polly, zveřejnil server Seznam Zprávy novátorský výstup vědců z Katedry sociologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Vítěz? Prý Petr Fiala. Andrej Babiš údajně naopak propadl, stejně jako KSČM a ČSSD. Radost by naopak mohl mít Róbert Šlachta. Vědci při svém bádání nepracovali s reprezentativním vzorkem, ale prý si i tak dokázali poradit.

Vyhrál prý Fiala, druzí Piráti. Seznam Zprávy mají průzkum. Hodily to do „stroje“
Foto: Reprofoto: CNN Prima News
Popisek: Petr Fiala (SPOLU)

„Největším úspěchem by pro nás bylo nikoliv to, kdybychom byli lepší než agentury, ale kdyby se metoda ukázala dostatečně prakticky využitelná, že by agentury do pár let začaly náš přístup v nějaké podobě používat jako doplněk toho, co už dělají,“ uvedl k celému experimentu jeden z jeho tvůrců, Jaromír Mazák. Výzkumu se v nějaké formě (odpověď v anketách na webech Seznam Zprávy, Deník N a Novinky.cz) účastnilo přibližně 105 tisíc respondentů, z nichž se vybrala zhruba polovina, na které vědci vypočítali výsledky.

A jak že to českým vědcům vyšlo? Andrej Babiš by podle výsledků skončil až třetí. Vítězem by byl Petr Fiala a jeho koalice SPOLU se ziskem 25 % hlasů. Druzí by byli Ivan Bartoš s Vítem Rakušanem a jejich koalicí PirSTAN, kteří prý získali 22 %. Andrej Babiš na třetím místě by měl s ANO 21 %. Další pořadí: Čtvrtý Tomio Okamura a SPD s 9 %, pátá Přísaha Róberta Šlachty s 5 %, a to je ve Sněmovně vše. Vědci uvádí, že podle jejich dat by se do Sněmovny neměla dostat jak ČSSD (4 %), tak ani KSČM (3 %). Těsně před branami by měla skončit i koalice Trikolóra Svobodní Soukromníci TSS se 4 %.

„Naše metoda je designovaná tak, aby se dokázala vypořádat s nereprezentativním vzorkem,“ vysvětluje Matouš Pilnáček ze Sociologického ústavu AV ČR. Výzkum totiž nepracoval s reprezentativním vzorkem. „Standardní předvolební výzkum usiluje o vzorek, který je co nejvíce reprezentativní,“ přidal vědec. „Pak třeba výzkumníci provedou pár drobných, relativně přímočarých metodologických úprav. Příkladem je vážení na minulou volbu. To znamená, že pokud ve vzorku málo lidí uvádí, že v předchozích volbách volili stranu XY ve srovnání s tím, jaká byla realita, dají těmto lidem výzkumníci o něco vyšší váhu. Pak už jen převedou odpovědi respondentů na procenta.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Evropští vojáci na Ukrajině? Špatný nápad, ale podle Zdechovského by to fungovalo

14:20 Evropští vojáci na Ukrajině? Špatný nápad, ale podle Zdechovského by to fungovalo

Prestižní Financial Times zpražil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Jeho požadavky vůči…