Kampaň Milion chvilek pro demokracii je vedena spolkem Milion chvilek. Za jeho zrodem stojí Mikuláš Minář, někdejší student filozofie. Ten přišel s úvahou, že „funkční demokracie tu není sama od sebe, ale stojí na milionu malých chvilek. Milionu obětí, které pro demokracii jednotlivci učiní.“
S projektem se Minář přihlásil do soutěže pořádané neziskovkou Člověk v tísni. Ta měla najít mezi mladými lidmi talenty v oblasti komunální politiky a občanského aktivismu. Porota v sestavě Jindřich Šídlo, Silvie Lauder (Respekt), Veronika Sedláčková (Český rozhlas) a Karel Strachota (Jeden svět na školách – odnož Člověka v tísni) jej tehdy nevybrala, ale Minářův milionový projekt začal žít vlastním životem.
Původním cílem této kampaně bylo od února 2018 získat milion podpisů pod výzvu k rezignaci trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše, který byl dle archívů a závěrů slovenských soudů skrytým konfidentem komunistické tajné bezpečnosti.
Zmíněné věci, tedy trestní stíhání a minulost spolupracovníka StB, jsou dle spolku u postavy ministerského předsedy nepřijatelné. Dne 5. 2. 2018 dle informací na internetových stránkách kampaně spolek spustil transparentní účet.
Na počátku iniciativy Milion chvilek pro demokracii byla studentská výzva Chvilka pro Andreje. I u jejího počátku byl dnešní lídr Milionu chvilek Mikuláš Minář, jak jsme informovali ZDE. V té iniciátoři žádali Andreje Babiše, aby na deseti konkrétních bodech dokázal svůj předvolební slib, že bude rozvíjet a podporovat demokracii v České republice.
Akce Milionu chvilek byla spuštěna 25. února 2018 k 70. výročí událostí komunistického puče v únoru 1948. Původního cíle sehnat milion podpisů za sto dní sice kampaň nedosáhla, k 5. červnu 2018 ji ovšem podepsalo 254 tisíc lidí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jok