Byznys s chudobou je na severu téma, které už dostalo politickou reprezentaci i do hledáčku policie. V médiích se na podzim objevily informace o bývalém asistentovi europoslance Janu Zedníkovi, který v Mostě skoupil přes stovku bytů. Po zjištění, že skupuje byty ve vyloučených lokalitách, s ním předseda TOP 09 Jiří Pospíšil rozvázal pracovní poměr. Taková realitní činnost není na severu výjimkou.
Vedení Mostu hodlá zabránit dalšímu přílivu sociálně slabých obyvatel a obchodu s chudobou tím, že bude skupovat již existující byty. Získá pod kontrolu alespoň část bytového fondu, který kolem roku 1989 celý rozprodalo a nechalo si jen romské sídliště Chanov.
Severočeské statutární město je tak jedním z mála, které odmítá využít národní plán Výstavba a bytovou potřebu svých obyvatel řešit výstavbou bydlení na zelené louce nebo rekonstrukcí objektů. Vychází to možná i z toho, že předseda vlády Babiš několikrát okres navštívil bez viditelných výsledků: V sousedním Litvínově přitom získal velkou důvěru za své sliby, v Mostě letos primátor ještě za jeho přítomnosti médiím sdělil, že návštěva premiéra k ničemu nepřispěla, nic od něj nečeká a město si pojede po vlastní linii.
Ohledně chystaného výkupu nyní vyvolala rozruch jednak pravidla, kterými se toto skupování má řídit. A také nízká částka, kterou na to politici z rozpočtu města vyčlenili. Návrh přesto koncem týdne prošel zastupitelstvem.
Výkup obsazených bytů. Jak tím utlumíte spekulanty?
Otázky vyvolává například už to, od koho bude městská společnost Mostecká bytová kupovat byty. Má jít o nezadlužené byty, které ale mohou být obývané nájemníkem či dokonce jejich vlastníkem. „Nájemce nesegregujeme, chceme ty, kteří nebudou znepříjemňovat život lidem v okolí,“ uvedl před pár dny primátor Jan Paparega (ProMOST). První otázka je, jak odkoupení bytů, obydlených jednotlicem-vlastníkem, pomáhá očistit město od spekulantů. „Bohužel ani nevíme, kolik bytů se vlastně používá ke spekulacím a k obchodu s chudobou. Nechápu tedy, co chceme pilotovat,“ vyjádřil se politolog a předseda mosteckých Zelených Jan Hrubeš.
Odkupem obsazené bytové jednotky rovněž nedochází k rozšíření volného bytového fondu pro ty, kteří na byt čekají. Pro případy lidí, kteří se dostanou do situace, kdy zůstali bez střechy nad hlavou, může dnes město využít pouze 13 „sociálních“ bytů. Většinově jsou majetkem soukromníků. V Mostě přitom trpí bytovou nouzí údajně kolem 4 150 lidí. Vyplývá to z materiálu, který vypracovali úředníci magistrátu a který si redakce sama vyhledala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš