Výročí Mnichova: Pekarová, Lipavský a spol. připomenuli. Nemohlo chybět: „Nechcete přispět na Ukrajinu?“

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

29.09.2023 12:20 | Monitoring

Před 85 lety dostalo Československo tvrdou ránu. Nacistické Německo, fašistická Itálie, Velká Británie a Francie rozhodly bez účasti Československa, že tato země přijde o podstatnou část svého území. Aby Adolf Hitler nerozpoutal další světovou válku. Ten ji o pár měsíců stejně rozpoutal. Šéfka Poslanecké sněmovny a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová konstatovala, že mnichovská bolest Československa nabízí poučení pro dnešní dobu. Výsadkář Ivo Zelinka doporučil vykašlat se na pláč nad mnichovskou dohodou a reálně udělat něco pro budoucnost.

Výročí Mnichova: Pekarová, Lipavský a spol. připomenuli. Nemohlo chybět: „Nechcete přispět na Ukrajinu?“
Foto: pevnosti.kvalitne.cz
Popisek: Signatáři mnichovské dohody

29. září 1938 byla sjednána mnichovská dohoda. Bez účasti Československa dohodli Britové, Francouzi, nacisté v čele s Adolfem Hitlerem a Italové v čele s Benitem Mussolinim, že Československo odevzdá velkou část svého území nacistickému Německu. Dvůr Králové nad Labem, Plzeň, Sušice, Ostrava či Hodonín se z hodiny na hodinu proměnily ve města ležící na hranici s nacistickou říší.

Prezident Eduard Beneš tehdy rozhodl, že se československá armáda verdiktu podřídí a nebude vlast bránit. Např. proto, že hranice s nacistickým Německem sice byla dobře opevněna, ale hranice s Rakouskem, které již v té době bylo také nacistické, dostatečně chráněna nebyla. Kromě toho tu existovaly obavy, jak se zachovají sudetští Němci v případě napadení republiky a tak podobně.

Pirátský ministr zahraničí Jan Lipavský se v myšlenkách vrátil do onoho 29. září 1938 a konstatoval, že tehdy Československo muselo obětovat část svého území ve jménu zachování míru, který nakonec nebyl zachován. Lipavský proto důrazně varoval před tím, aby se podobně nevyvinula situace na Ruskem napadené Ukrajině.

„Před 85 lety byla podepsána dohoda, kterou jsme přišli o část našeho území i obyvatelstva. Víme, jaké to je, když se obětuje území za ‚mír‘. Ukrajina nyní nesmí skončit jako Československo po podepsání mnichovské dohody. Ústupky diktátorům nikdy skutečný mír nepřinesly,“ upozornil Lipavský.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Je pro ODS v příštím volebním období přijatelné zvyšovat nám daně?

Politici za STAN totiž opakovaně tvrdí, že bude nutné zvyšovat daně kvůli navýšení peněz na obranu. A já se ptám, zda je jakékoliv další zvýšení, protože daně jste už zvyšovali v tomto období, přijatelné? Nemyslíte, že už takhle jsme na tom mizerně - že je dost velký nepoměř mezi výši platů a tím, c...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

„Nechcete přispět na Ukrajinu?“, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusedeep purple , 29.09.2023 12:36:15
Přispívám každý měsíc 1000 Kč. To mi vzali z důchodu.

|  14 |  0

Další články z rubriky

Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

21:21 Armáda zbytečných úředníků, plýtvání, podvody. S čím se Muskova úderka setkává při „čistce“ v amerických státních institucích

„Lidé se vydávají za důchodce a přesvědčí úředníka po telefonu, aby poslal peníze někam jinam. Ty jd…