Výsluhy berou celníci a vojáci. Ale také zločinci, úředníci a Tvrdík

16.08.2010 6:54 | Zprávy

Po patnácti letech ve službě mají příslušníci ozbrojených složek nárok na výsluhy. K tomu ale mohou normálně pracovat, dokonce i páchat trestnou činnost.

Výsluhy berou celníci a vojáci. Ale také zločinci, úředníci a Tvrdík

Průměrná výše výsluh je dnes kolem 11 tisíc korun měsíčně. Vysloužilci tuto nezdaněnou částku pobírají až do důchodu bez ohledu na jejich momentální stav. Pobírají ji tak běžně i lidé normálně pracující.

To budí spor, zda by peníze opravdu měl pobírat každý, kdo na ně má nárok. Poměrně dost vojáků z povolání totiž na stejných místech působí dosud a bere výsluhy i obyvklý tarifní plat.

Výsluhy například pobírá i exministr obrany a bývalý šéf kampaně ČSSD Jaroslav Tvrdík, resp. nechal si je vyplatit jednorázově. Ke stotisícovému platu šéfa Českých aeroliniích tak tehdy dostal i zhruba dvanáctinásobek svého armádního hrubého platu, odhadem minimálně půl milionu.

Další kontroverzní příběh se týká celníků, kteří byli souzeni za pašování alkoholu. Navzdory jejich trestné činnosti budou do důchodu pobírat státní peníze.

Vysloužilými vojáky jsou i ministr ze Špidlovy vlády Miroslav Kostelka, někdejší poslanec ODS Juraj Raninec nebo generální náčelník štábu Jiří Šedivý. Ten byl jako jediný ze zmíněných opravdu aktivním vojákem, v roce 1995 byl např. odeslán do Bosny a Hercegoviny jako velitel kontingentu AČR v misi IFOR.

Alespoň to, prosím, zdaňme

Před osmi lety tato praxe pobouřila stínového ministra obrany za ODS Petra Nečase. Kvůli výsluhám tehdy totiž přešlo do civilu několik desítek úředníků ministerstva obrany, kteří ale ve své práci na úřadu normálně pokračovali.

"Takové zcivilnění ministerstva je karikatura. Ti úředníci zůstali na svých místech se svými tarifními platy a dostávají ještě výsluhový příspěvek," interpeloval tehdy podle serveru Aktuálně.cz Nečas ministra obrany Tvrdíka.

Ve funkci premiéra už nebude Nečas jen pozorovat, jeho vláda se chystá výsluhy zdanit. Ministerstvo financí uvedlo, že by to státu mohlo ušetřit až miliardu korun. Zda se výsluhy pro zmíněné kontroverzní případy v budoucnu zruší úplně, také není vyloučeno.

Čtěte:

Odebrat výsluhy estébákům a zrušit KSČM. ODS slaví Vítězný Únor

Kalousek to Johnovi dělá naschvál, kroutí hlavou Bublan

Foto: mocz.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …