Výsměch umělcům. „Plaťte, jsme lepší.“ Pak krutá sprcha z vlastních řad

06.06.2023 11:04 | Ze sítí

MONITORING SÍTÍ Status umělce. To požadovali demonstranti, kteří se včera sešli před Ministerstvem kultury, aby poukázali na chybějící legislativu, pracovní podmínky a především nízké příjmy. Informovala o tom ČT24. „Je to demonstrace lidí, kteří se mezi sebou utvrdili v tom, že dělají něco lepšího než ostatní, že jsou chytřejší, umělečtější, kulturnější a důležitější pro ‚duši‘ národa (kterým často opovrhují), než ostatní, a proto by jim to ti ostatní měli zaplatit,“ okomentoval to herní vývojář Daniel Vávra.

Výsměch umělcům. „Plaťte, jsme lepší.“ Pak krutá sprcha z vlastních řad
Foto: Hana Brožková
Popisek: Kulturní profesionálové požadovali zavedení statusu umělce a umělkyně do české legislativy

Na demonstraci, na níž umělci volali po zakotvení svého statusu v zákoně, přišli i zástupci některých veřejných institucí. Přítomna byla například ředitelka Národní galerie Praha Alicja Knastová. Resort přitom status umělce v současné době připravuje, podle demonstrantů ale nedostatečně. Setkání se zúčastnil i ministr kultury Martin Baxa (ODS).

„Postoje ke konkrétnímu obsahu jsou v rámci umělecké komunity různé, proto Ministerstvo kultury komunikuje se širokým spektrem důležitých aktérů,“ uvedl k tomu Baxa.

Postavení umělců se diskutuje od dob pandemie covidu-19. Od té doby, co v roce 2020 Evropská unie vyčlenila peníze na národní plány obnovy pro své členské státy, zavázaly se Česko a Ministerstvo kultury k legislativnímu zakotvení statusu umělce.

Demonstranti na svém včerejšm setkání požadovali mimo jiné slib, že status umělce bude schválen v rozšířené podobě, tedy jako status kulturního profesionála. Jedna z organizátorek protestu Anna Štičková uvedla, že umělci dospěli do fáze, kdy není možné se kulturou a uměním uživit. Podle jejích slov je kultura opět na chvostu zájmu. „Dlouhodobě se potýkáme se systémovým nerespektem a mikroagresí vůči nám a našim profesím, ve kterých jsme mnozí a mnohé dobré, přičemž měřítka nemohou být zdaleka jen ekonomická,“ dodala. Podle jejích slov zažívají umělci také leckdy nepochopení ze strany rodiny, spolužáků ze střední školy i úřadů.

K demonstraci se na sociálních sítích vyjádřil herní vývojář Daniel Vávra.

„Pod okny před Ministerstvem kultury demonstrují umělci, že mají málo peněz a chtějí přidat a mít nižší DPH. Že to prý dělají z lásky k občanské společnosti a zadarmo a my jim to nechceme zaplatit, když nechtějí dělat ‚komerci‘. Že je stresuje, že nemají na složenky a musejí každý měsíc něco dělat, aby na ně měli, že dostávají málo dotací a grantů. Že překladatelé umělecké literatury nemají na chleba (a bude hůř přátelé),“ poznamenal.

„Divadla jsou plná, přesto dotovaná. Stát dotuje desítky časopisů o kultuře. Film je dotovaný. Galerie jsou dotované. Máme tu státní operu, státní filharmonii, státní divadla. V televizi se udílejí divadelní ceny, filmové ceny, literární ceny. Dotované. Mladí výtvarní umělci chtějí za svoje díla často víc peněz, než se dají pořídit v aukci klasici. Ale to je málo! Zajímavé. Dostávají dotace jiní hudebníci? Zpěváci country, rockeři, rappeři, technaři? Ne. Dostávají dotace časopisy o hrách a hudbě? Ne. Herní časopisy, tedy komerci, tu máme dva. Oba dva živoří a jejich vydavatelé je vydávají z nostalgie jako koníček. Nikdo na tom nevydělává a pochybuji, že kdokoliv tam pracuje, to má jako hlavní zdroj svého příjmu. Dotace nedostávají, ani o ně nežebračí. Nikomu neříkají, že když zaniknou, bude to konec kultury. Tolik k hnusné komerci,“ dodal.

„Je to demonstrace lidí, kteří se mezi sebou utvrdili v tom, že dělají něco lepšího než ostatní, že jsou chytřejší, umělečtější, kulturnější a důležitější pro ‚duši‘ národa (kterým často opovrhují), než ostatní, a proto by jim to ti ostatní měli zaplatit. Oni to naprosto otevřeně říkají a vůbec si u toho nepřipadají divně. Pocit nadřazenosti toho, co dělají oni, nad pokleslou kulturu zbytku, z nich doslova stříká. Společně s frustrací, že ti, co dělají ‚komerci‘, se mají líp. Teď tam slečna povídá, že aby ‚člověk z vyloučené lokality napsal román, který společnost potřebuje, je naprostá utopie‘. Proč? Co tomu člověku brání, aby si každý večer sednul a psal? A proč by měla společnost platit romány, které nikdo nečte? Ročně zde vyjde několik tisíc knih. Teď jsem zjistil, že mi tu budou do dvou hodin dělat happening a vyhrávat nějakou muziku. A já, jakožto umělec, který se tu snaží tvořit a už dávno jsem v nejvyšší sazbě DPH, nebudu moct ani otevřít okno. A to jsem i ceny dostal! A živím svou tvorbou stovky jiných umělců,“ podotkl.

Na jedno z témat demonstrace pak poukázal také na twitteru Martin Weiss. „Patrně historicky první demonstrace proti nepochopení ze strany rodiny a spolužáků ze střední školy,“ uvedl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nechápu proč , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseOrel první , 06.06.2023 14:31:35
By pracující člověk měl se svých daní živit treba takového Kluse nebo Mádla.Pokud nejsou na sebe schopni si vydělat tak ať jdou třeba do dolů.Ja takové lidi k životu nepotřebuji na rozdíl třeba od zemědělce.Je jich tam jak ........takže samoregulace by neškodila.

|  13 |  0

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…