Vysoké školy odmítají učit ruské studenty v oborech, které by režim mohl zneužít. Po ostrém dopisu z ministerstva

11.06.2022 17:48 | Zprávy

Před 24. únorem 2022 mohli Rusové studovat na českých univerzitách bez obtíží. Ale poté, co 24. února 2022 vydal ruský prezident Vladimir Putin rozkaz k napadení Ukrajiny, situace se začala měnit. České vysoké školy zvažují, na které obory už Rusy z bezpečnostních důvodů nepustí. Ale někteří z ruských studentů se s tím nechtějí smířit.

Vysoké školy odmítají učit ruské studenty v oborech, které by režim mohl zneužít. Po ostrém dopisu z ministerstva
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Evropa, Rusko

Od konce roku 2021 Američané varovali svět a především Ukrajince, že ruský prezident Vladimir Putin se rozhodl sousední Ukrajinu napadnout, ale jak řekl americký prezident Joe Biden, jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj těmto varováním nechtěl věřit.

Po rozpoutání války přijal Západ sankce jak proti Rusku, tak proti Bělorusku, které ruským agresorům poskytlo zázemí. Součástí sankcí je i ustanovení, že státu, který rozpoutal válku, a jeho podporovateli nelze poskytovat technickou podporu, včetně technického vzdělání. Podle serveru Aktuálně.cz teď české vysoké školy řeší, jak tomuto sankčnímu ustanovení dostát.

A někteří z ruských studentů se s tím nechtějí smířit.

„Tato situace je absurdní. Nevím, jak jinak ji popsat,“ rozčílil se student bakalářského programu Semjon. „Moc dobře vědí, že jsme tu kvůli studiu. Dodržujeme všechna pravidla a zákony. Mohou si to klidně ověřit. Studujeme, odvádíme daně, děláme všechno jako běžní občané Česka,“ říká. Domů do Ruska prý jezdí jen navštěvovat příbuzné. „Za čtyři roky pobytu v Česku jsem strávil v Rusku dohromady čtyři měsíce,“ dodal student.

Vysoké školy sepisují seznamy takzvaných „kritických oborů“. Jsou definovány tak, že jejich studium ruskými či běloruskými studenty by mohlo posílit jejich režimy. A podle vysokých škol by nemělo být možné, aby si ruský či běloruský student na české škole osvojil technologie, které by pak mohly být použity ve válce, kterou Západ odsuzuje.

Za rizikové je považováno například studium letectví či informatiky.

Ale pokud už někdo s ruským pasem na některé z českých vysokých škol studuje, škola mu má dát možnost přestoupit na jiný obor. Případně mu umožnit požádat o výjimku, kterou může udělit Finančně analytický útvar MInisterstva financí. Konkrétně na pražském ČVÚT může pomoct i motivační dopis, který chtějí od ruských či běloruských studentů vyžadovat.

Ale pokud student nepřestoupí na jiný obor ani nedostane onu výjimku, česká vysoká škola by mu měla studium přerušit.

Vysoké školy byly k takovému postupu nabádány ministerstvem školství. Náměstkyně ministra Gazdíka Radka Wildová zaslala univerzitám dopis, kde jim tento postup přímo nadiktovala. S dodatkem, že pokud to škola nezavede, vystaví se riziku snížení mezinárodní kredibility.

Následně seznam oborů, ve kterých se má proti ruským a běloruským studentům takto postupovat, představila ČVUT a další vysoké školy.

V jiné situaci jsou zájemci o studium, kteří doposud nebyli přijati. Aktuálně.cz uvádí příběh Aleksandra, rodáka z Jekatěrinburgu, který již devět měsíců žije v ČR a hlásí se na obor Technika a technologie v dopravě. Ještě před přijímacími zkouškami mu přišel e-mail, že pozvánka ke zkouškám mu sice platí, ale vzhledem k mezinárodní situaci mu škola nezaručuje, že v případě jejich úspěšného složení bude přijat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

14:01 Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pátek v Poslanecké sněmovně poslal premiéra Petra Fialu na léčení …