S novým orgánem - radou vysoké školy - počítá pracovní verze věcného záměru zákona o vysokých školách. Nahradit by měl dosavadní správní rady. „Chtějí to změnit tak, že rada bude mít větší kompetence. Má se vyjadřovat ke všem důležitým záležitostem, například volbě rektora, schvalování strategických materiálů či statutu univerzity," řekl Lidovým novinám předseda Studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek.
Třetinu členů rady by navrhoval rektor, třetinu akademický senát školy a třetinu ministr. To se vysokým školám vůbec nezamlouvá, protože není jasné, podle jakého klíče by ministr svou třetinu jmenoval. Panují obavy, že se do rady dostanou regionální politici a podnikatelé, kteří už nyní sedí v takzvaných správních radách, jež ale mají pouze dozorčí pravomoc.
Do rad vysokých škol politici a průmyslníci nepatří
Z pronikání lidí, kteří by v radách prosazovali své partikulární zájmy, má obavy i Česká konference rektorů. Kritika zazněla při veřejném slyšení na téma vysokoškolská reforma i na půdě Senátu. „Ať jsou v radě lidé, kteří nepůsobí na dané škole, ale ať to nejsou průmyslníci a politici, ale intelektuální sféra," poznamenal pro LN Libor Pátý, který působil na Matematicko-fyzikální fakultě UK.
Poprvé se o radách vysokých škol zmínil ministr školství Josef Dobeš minulý týden na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. „Tam je velký prostor pro průmysl a ekonomy, aby mluvili do koncepce vysokých škol," překvapil Dobeš. Věcný záměr zákona chce předložit vládě koncem října a do června 2012 má být hotové paragrafové znění.
K věci:
Zástupci vysokých škol odmítají školné. Studenti ho prý nedokáží splatit
Dobeš odvolal náměstka pro VŠ. Nahradí ho exrektor Wilhelm
Reforma VŠ zavede kontrolu kvality nebo slučování škol
Foto: wikimedia
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih