Německou stranu Aliance Sahry Wagenknechtové profesor Drulák považuje za jednu z nadějí pro evropskou levici.
„Je to autentická levice. Hájí jednak sociální spravedlnost, ale také mír. Má rozumná stanoviska k migraci. Je to levice, která není progresivistická,“ hovořil o straně političky Sahry Wagenknechtové, která po odchodu z německé Die Linke vytvořila svou Alianci (Bündnis Sahra Wagenknecht, BSW). Strana se v nedávných německých parlamentních volbách s 4,97 % těsně nedostala do Spolkového sněmu. Drulák připomněl, že Wagenknechtové chybělo přibližně pouhých 14 tisíc hlasů. Německá stanice ZDF udává dokonce jen 13.400 hlasů, které chyběly na překonání pětiprocentní hranice. Wagenknechtová proto bude podávat žalobu ke Spolkovému ústavnímu soudu s cílem přepočítání hlasů ve volbách. I Petr Drulák v kontextu německých voleb mluvil o „volebních přehmatech“, včetně porušení volebních procedur.
„Postavila se (Wagenknechtová) jako radikální alternativa vůči těm zavedeným stranám a tomu co představuje Brusel… přesto jako by se lekla toho, když jí začali říkat, že je ve stejné skupině jako AfD a začala se proti nim vymezovat,“ řekl Drulák, podle kterého měla strana BSW potenciál získat až 10 %.
O tragédii Německa
Wagenknechtové uškodilo podle Druláka právě „přejímání nálepek mainstreamu“ proti pravicové Alternativě pro Německo (AfD). „Démonizace AfD mi přijde hloupá, protože samozřejmě v každé straně najdete pár šílenců, kteří občas pronesou naprosto nehorázný výrok, a AfD rozhodně není výjimkou,“ řekl Drulák s tím, že vedení AfD v čele s Alice Weidelovou a Tino Chrupallou není nic, co by ty, kteří chtějí demokratické Německo, mělo znepokojovat. Za větší extremisty Drulák považuje německé Zelené. To je dle jeho názoru strana, která poškodila nejen Německo, ale i Evropu. „Jednoznačně extremistickou stranou jsou Zelení, nikoliv AfD,“ prohlásil Drulák v rozhovoru s Antonínem Dolákem.
Wagenknechtové se zpočátku v průzkumech veřejného mínění dařilo docela dobře, pak přišel pokles. Drulák připomněl, že průzkumy, které Wagenknechtové pár dní před volbami předpověděly méně než 5 %, pocházejí z agentury Forsa, která již v minulosti byla obviňovaná z manipulativního jednání. Takové chování průzkumných agentur Drulák pozoruje ale i v České republice. „Každá agentura má možnost té manipulace, a manipuluje. To, co předvádí Kantar? To, co občas vidíme i u STEMu? Tam vidíme velké manipulace,“ řekl Drulák.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová