Miloš Vystrčil oznámil, že pojede na Tchaj-wan a prezident republiky Miloš Zeman nechal svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vydat prohlášení, že cestu Vystrčilovi nedoporučoval ani prezident, ani předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO), ani ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
Proti Vystrčilově cestě na Tchaj-wan se ohradila i čínská ambasáda. „Čína si dovoluje projevit výraznou nespokojenost a nesouhlas s takovým činem,“ stojí v prohlášení ambasády, kde je také řečeno, že cesta na Tchaj-wan je nevhodným zásahem do čínské suverenity.
Sinoložka z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Kamila Hladíková poznamenala, že Čína je momentálně pod tlakem a Vystrčilova cesta je pro ni citlivým tématem.
„Čína je teď v pozici, kdy ten tlak na ni je poměrně silný. Vzhledem ke koronaviru, vzhledem k americké politice, vzhledem k té čínsko-americké obchodní válce. A Čína se snaží prosazovat vlastní zájmy, takže také symbolické gesto, jako je tato cesta na Tchaj-wan, je prostě pro ni v tuhletu chvíli velice citlivé.“
Čína si stěžovala, že se Vystrčil nechává fotit i s tchajwanskou vlajkou a dopředu ho varovala, aby neblahopřál tchajwanské prezidentce k jejímu zvolení. Aniž by věděla, zda to má Vystrčil v úmyslu. Předseda Senátu zdůraznil, že to ani v úmyslu neměl.
Podle Senátora Jan Fischera tím Čína překročila meze. „Není možné nám diktovat, co máme dělat nebo nás navádět, jako bychom nebyli samostatní a dospělí. V tomto smyslu překročili (Číňané) všecky meze,“ konstatoval Fischer.
Také někdejší diplomat Petr Pospíchal má za to, že Čína nepostupuje korektně. „To myslím, že není úplně adekvátní,“ uvedl na adresu ambasády. „Myslím, že diplomatické misi v cizím státě nepřísluší takhle vytvářet tlak,“ dodal.
Desítky firem už se prý hlásí Vystrčilovi, že by chtěly na cestu vyjet s ním. Předseda Senátu očekává, že cesta bude mít ekonomický přínos.
Prezident svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák však v cestě vidí rizika. „Firmy mají respekt z toho, co by byla schopna udělat Čína. Řada firem, která spolupracuje s Tchaj-wanem, má partnery nebo společné firmy vytvořené v Číně. Obávají se, že by mohlo dojít k problémům a nechtějí se do těch problémů dostat,“ upozornil Hanák.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp