Hlavním tématem posledních dnů je bezesporu vládní kličkování kolem důchodů a jejich červnové valorizace, která má být podle schváleného návrhu vládní novely nižší, než bylo předpokládáno, a průměrná starobní penze by se tak podle aktuálního návrhu vlády zvýšila o 760 korun místo 1770 korun.
Holec k tomuto kroku vlády poznamenává, že jej v souvislosti s tím „pobavilo“ váhání zvoleného prezidenta Petra Pavla, který zatím nechce říci, zda by novelu o valorizacích podepsal a po ministrovi práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi žádal odpovědi na některé své otázky. „Tyhlety věci přísluší vládě, ale já se Pavlovi nedivím. On jel tu kampaň téměř čtyři roky a nemůže ani po svém jasném vítězství pochopit, že kampaň už skončila,“ shrnul.
Pavlovi angažování v rámci valorizace důchodů dle komentátora nepřísluší. „S prezidentskou funkcí to nemá nic společnýho. Ano, prezident podepisuje legislativu, ale když to nepodepíše, tak to Sněmovna přehlasuje,“ podotkl.
Následně označil za „nejhorší“, že vláda nechce riskovat, sáhla proto po vyhlášení stavu legislativní nouze, aby měla jistotu, že Sněmovna snížení valorizace důchodů stihne schválit. Připomenul, že ještě v listopadu 2021 nynější předsedkyně Sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová lpěla na tom, aby nebylo právo obcházeno a upozorňovala na nález Ústavního soudu ohledně podmínek vyhlášení legislativní nouze. „Pro mě není právní stát jen slovo,“ deklarovala tehdy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak