Vzít si život nic neřeší, napsal do Rudého práva rektor Univerzity Karlovy Zima. A nám vysvětlil, jak že to myslí s Janem Palachem

22.01.2019 12:34 | Zprávy

Výročí smrti Jana Palacha je za námi a neobešlo se bez incidentů, jako byl třeba pokus o sebeupálení muže na Václavském náměstí. Významné osobnosti také neopomenuly sdělit své názory na čin Jana Palacha. Jednou z nich byl i rektor Univerzity Karlovy, prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., který se zúčastnil slavnostních odhalení nových památníků. O Palachovi na sociálních sítích řekl, že položil život za svobodu a demokracii, jeho jméno je aktuální dodnes, a připomenul i Palachovy následníky jako Josefa Hlavatého či Jana Zajíce. Nicméně, sociálními sítěmi koluje odkaz na vydání Rudého práva, kde se tehdy student Tomáš Zima vyjadřoval poněkud jinak. Na dotaz redakce nám své názory osvětlil.

Vzít si život nic neřeší, napsal do Rudého práva rektor Univerzity Karlovy Zima. A nám vysvětlil, jak že to myslí s Janem Palachem
Foto: Repro Facebook
Popisek: Profesor Tomáš Zima

V archivu Ústavu pro českou literaturu AV ČR je ve vydání Rudého práva v rubrice Slovo ke dni dopis jistého Tomáše Zimy, tehdy studenta 5. ročníku Fakulty všeobecného lékařství Univerzity Karlovy. Redakce Rudého práva připomenula, že ve slovech, která Zima napsal, se jednalo o dopis zveřejněný ve Večerní praze a Mladé frontě, „jehož anonymní autor vyhrožuje činem, jako byl nesmyslný skutek Jana Palacha“.

„Nechci dopis, o němž se nyní tolik hovoří, podceňovat. Možná nebyl myslen vážně, ale kdyby byl, nemůžeme mlčet. V nemocnici se setkávám se spoustou nemocných, kteří chtějí žít, dali by cokoli na světě, aby se uzdravili a mohli zase normálně žít se svými blízkými. A přitom medicína je někdy už bezmocná...“ píše k tomu Tomáš Zima a dodává: „Prostě, když teď slyším, že někdo chce spáchat sebevraždu, nemohu s tím souhlasit. Vzít si život sám, z vlastní vůle, to je tragédie pro blízké, která nic nevyřeší. A přitom mladý člověk má spoustu možností sám, svou vlastní prací něco změnit, něco zlepšit. V tomhle případě si vzpomínám na citát J. W. Goethea: ‚Jen pak jsi hoden svobody a žití, když rveš se o ně den co den‘,“ napsal student 5. ročníku Všeobecné lékařské fakulty UK. Jeho slova otisklo Rudé právo 14. ledna 1989.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Martin Exner byl položen dotaz

K čemu ta pomoc Ukrajině je?

Netvrdím, že má pomoc skončit, ale válka ano. A co třeba ČR nebo Evropa dosud udělala pro její ukončení? Nebo to se sází jen na to, že budeme Ukrajinu vyzbrojovat a ta Rusko vojensky porazí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura: Rozhazovat za zbrojení, neomezeně. To Černochové schválili, i s ANO

12:40 Okamura: Rozhazovat za zbrojení, neomezeně. To Černochové schválili, i s ANO

Vláda není schopná v současnosti utratit na armádu ani současná 2 % HDP, takže ministryně Černochová…