Z muže na boxerku... Alžířanka vyhrála olympiádu, kritika sjednotila Trumpa i Navrátilovou

10.08.2024 21:16 | Monitoring

„Proč byste platili peníze za to, že se na olympiádě budete dívat, jak Alžířan mlátí Evropanky, když se můžete projít po Paříži a vidět to zadarmo?“ Svět reaguje na triumf alžírské boxerky Imán Chalífové, která na letních olympijských hrách vyhrála zlatou medaili ve váhové kategorie do 66 kilogramů. Podle kritiků, mezi něž se řadí například bývalá česko-americká tenistka Martina Navrátilová či americký exprezident Donald Trump, Chalífová neměla soutěžit v ženské kategorii, protože jí dřívější testy odhalily vysokou hladinu testosteronu a mužské chromozomy. A to bez ohledu na to, že od narození žije a vystupuje jako žena. Zaznívá však také názor, že ženský box, který byl jako olympijská disciplína zaveden až v roce 2012, na olympiádu vůbec nepatří.

Z muže na boxerku... Alžířanka vyhrála olympiádu, kritika sjednotila Trumpa i Navrátilovou
Foto: z internetu
Popisek: Alžírská boxerka Imán Chalífová

Nejvášnivější reakce světové veřejnosti vyvolal zápas alžírské boxerky proti Italce Angele Cariniové, který trval pouhých 46 sekund, neboť po několika tvrdých úderech Chalífové její soupeřka souboj raději vzdala a z ringu s pláčem odešla. Vítězce přitom odmítla podat ruku, za což se později omluvila. „Nebylo to něco, co jsem chtěla udělat… Byla jsem naštvaná, protože moje olympiáda se rozplynula," uvedla poražená Italka v rozhovoru pro noviny La Gazzetta dello Sport. „Je mi líto i mé soupeřky. Pokud MOV (Mezinárodní olympijský výbor) řekl, že může boxovat, respektuji toto rozhodnutí,“ dodala Cariniová.

 

 

Chalífová byla loni vyloučena z mistrovství světa v boxu, jelikož podle Mezinárodní boxerské asociace (IBA) neprošla testy způsobilosti pohlaví, které u ní odhalily zvýšenou hladinu testosteronu a mužské chromozomy. Spekuluje se o tom, že Chalífová, která od narození žije a vystupuje jako žena, trpí poruchou pohlavní diferenciace (DSD), což je vzácná vrozená nemoc, která může způsobovat nesoulad mezi chromozomy a vnějšími pohlavními znaky. Mezinárodní olympijský výbor však uvedl, že toto rozhodnutí bylo „náhlé a svévolné" a že zmíněné testy byly provedeny chybně. Předseda MOV Thomas Bach nyní čelí otázkám, jestli organizace upřednostňuje inkluzi před bezpečností, když dovolila v ženské kategorii soutěžit Imán Chlífové a Tchajwance Lin Ju-čingové, která dříve také neprošla podobnými testy. „Není to tak jednoduché, jak to někteří v této kulturní válce chtějí vykreslit," namítá však Bach. „Ty dvě jsou ženy a mají právo účastnit se ženské soutěže. A s inkluzí to nemá v žádném případě nic společného."

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Adam Šesták

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …