Proč ministr zdravotnictví nálepkuje Jaroslava Duška za šarlatánství a za „ezobláboly“, když mluví v kontextu nemoci o zodpovědnosti za svůj život. „Často prohlášení, která se lidí dotknou a naruší nějaký jejich systém přesvědčení a dogma, tak se aktivují emoční obranné mechanismy, které chtějí udržet ten status quo, s člověkem tím pádem začnou cloumat emoce více než ratio, které by uchopilo nějakou informaci, podrobilo by ji racionální analýze a rozhodlo by, jestli na tom něco je, nebo není,“ podotýká Vojáček v rozhovoru pro Svědomí národa.
V dnešní době, obzvláště pak v mediálním prostředí, je snaha u lidí vyvolávat právě emoce: „Emoce živí mediální sféru, protože emoce přitahují pozornost. Do toho vleku se, bohužel, přidávají i odborníci, i politici, kteří by z mého pohledu měli rozhodovat racionálně, ne emocionálně. To je důvod, proč se to děje. Cokoli, co je nějakou rozbuškou pro vyplavení potlačených emocí nebo obranných mechanismů, tak je dnes využito v mediálním prostředí,“ dodává funkční lékař k vytržené poznámce a k mediální zkratce, které zvedly po nedávném výroku Jaroslava Duška o rakovině vlnu emocí.
Zároveň lékař dodává, že tato témata jsou velmi citlivá a proto potřebují velkou pozornost. „Pro někoho, pro koho je to naprosto přirozené a blízké, tak to v uvozovkách odbyde jen nějakou poznámkou a jemu je jasné, co je tím myšleno,“ naráží na slova herce Duška, že „rakovina je volba“. „Nicméně ten, kdo je vzdálen tomuto přesvědčení, tak ho to může podráždit, obzvláště pokud to není dovysvětleno, jak je to myšleno, že to pro někoho platí naprosto, pro někoho trošku míň,“ pokračuje Vojáček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab