Za covidu Beran a Pirk, dnes Dušek. Lusk prstem, „nálepka“, konec. Lékař zná pravdu

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

05.08.2023 13:35 | Monitoring

Mnoho věcí se vytrhává z kontextu a nálepkuje se, pokud se chcete zbavit nevyhovujících názorů, média chtějí v lidech vyvolat emoce, říká lékař Jan Vojáček. Mj. i k výrokům herce Jaroslava Duška, že rakovina je věcí volby. V české společnosti tato slova vyvolala nebývalý rozruch. Nevhodné názory se likvidují tak, že se jejich autoři nálepkují. A hrozivé je, že se to může stát kdykoli úplně každému, zmínil Vojáček v rozhovoru na portálu Svědomí národa.

Za covidu Beran a Pirk, dnes Dušek. Lusk prstem, „nálepka“, konec. Lékař zná pravdu
Foto: Svědomí národa
Popisek: Funkční lékař Jan Vojáček

Proč ministr zdravotnictví nálepkuje Jaroslava Duška za šarlatánství a za „ezobláboly“, když mluví v kontextu nemoci o zodpovědnosti za svůj život. „Často prohlášení, která se lidí dotknou a naruší nějaký jejich systém přesvědčení a dogma, tak se aktivují emoční obranné mechanismy, které chtějí udržet ten status quo, s člověkem tím pádem začnou cloumat emoce více než ratio, které by uchopilo nějakou informaci, podrobilo by ji racionální analýze a rozhodlo by, jestli na tom něco je, nebo není,“ podotýká Vojáček v rozhovoru pro Svědomí národa.

V dnešní době, obzvláště pak v mediálním prostředí, je snaha u lidí vyvolávat právě emoce: „Emoce živí mediální sféru, protože emoce přitahují pozornost. Do toho vleku se, bohužel, přidávají i odborníci, i politici, kteří by z mého pohledu měli rozhodovat racionálně, ne emocionálně. To je důvod, proč se to děje. Cokoli, co je nějakou rozbuškou pro vyplavení potlačených emocí nebo obranných mechanismů, tak je dnes využito v mediálním prostředí,“ dodává funkční lékař k vytržené poznámce a k mediální zkratce, které zvedly po nedávném výroku Jaroslava Duška o rakovině vlnu emocí.

Zároveň lékař dodává, že tato témata jsou velmi citlivá a proto potřebují velkou pozornost. „Pro někoho, pro koho je to naprosto přirozené a blízké, tak to v uvozovkách odbyde jen nějakou poznámkou a jemu je jasné, co je tím myšleno,“ naráží na slova herce Duška, že „rakovina je volba“. „Nicméně ten, kdo je vzdálen tomuto přesvědčení, tak ho to může podráždit, obzvláště pokud to není dovysvětleno, jak je to myšleno, že to pro někoho platí naprosto, pro někoho trošku míň,“ pokračuje Vojáček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta mezi Patrioty. Bezpečnost, spravedlnost, boj proti migraci, vysvětluje

15:20 Šlachta mezi Patrioty. Bezpečnost, spravedlnost, boj proti migraci, vysvětluje

Šéf hnutí Přísaha, senátor Robert Šlachta, vyráží do Paříže. Na setkání Patriotů, kteří se prezentuj…