Ministerstvo spravedlnosti Spojených států obvinilo 2 občany USA a 5 občanů Ruské federace z pašování vybavení pro ruskou armádu, což je v rozporu se schválenými západními sankcemi. O kauze informuje americká zpravodajská stanice CNN.
Podle šestnácti bodů obžaloby byli obžalovaní spojeni se dvěma moskevskými společnostmi, které spolupracovaly s ruskou Federální bezpečnostní službou na nákupu a pašování sankcionovaného zboží - včetně polovodičů a dalšího elektronického vybavení - z USA do ruské armády.
Jevgenij Grinin, Alexej Ippolitov, Boris Livšic, Světlana Skvorcovová, Vadim Konoščenk, Alexej Brayman a Vadim Jermolenko - „nezákonně získali, nakoupili a odeslali vojenské a citlivé technologie dvojího užití v hodnotě milionů dolarů od amerických výrobců a prodejců se sídlem ve východním distriktu New Yorku a jinde pro ruské koncové uživatele,“ uvádí se v obžalobě.
Dva občané s americkým pasem Alexej Brayman a Vadim Jermolenko vyráběli doklady potřebné k tomu, aby zmíněné zboží mohlo putovat do různých koutů světa, než nakonec skončilo v Rusku. Konoščenko je podle ministerstva spravedlnosti agentem ruské tajné služby FSB.
Bidenova administrativa dokončuje plány na vyslání systému protiraketové obrany Patriot na Ukrajinu. Jde o systém protivzdušné obrany s dlouhým doletem.
BBC upozornila, že Rusko by pravděpodobně považovalo jakýkoli pokus o vyzbrojení Ukrajiny obrannými systémy Patriot za eskalaci. Bývalý prezident Dmitrij Medveděv - který je nyní místopředsedou Rady národní bezpečnosti - minulý měsíc před tímto krokem varoval.
Informace o dodávkách systému Patriot přichází v době, kdy i na ukrajinské hlavní město dopadají ruské rakety a Kyjev ničí. O jednom takovém ničivém úderu informovala BBC. Podle ukrajinských úřadů protivzdušná obrana sestřelila více než 12 íránských bezpilotních letounů.
Správce národní energetické sítě Ukrenergo však uvedl, že středeční údery nepoškodily žádné energetické zařízení, a v příspěvku na svém účtu na Telegramu uvítal „brilantní práci sil protivzdušné obrany".
Jedna svědkyně jménem Světlana řekla BBC, že k prvnímu úderu došlo v 06:30 (04:30 SEČ) místního času. „Hukot byl jako z mopedu, takový zvuk to vydávalo,“ řekla. „Dopadlo to za domy a pak se ozval silný hukot, výbuch. „Blíží se zima, jak to mohou lidé přežít? Bože, co od nás chtějí? Nenechají Ukrajince žít."
Další obyvatel Kyjeva, Anton, řekl BBC, že padající sklo roztříštěné výbuchy jen těsně minulo jeho spící děti. „Ať ten Putin zemře," řekl. „Já jsem mu nic neudělal, ale on mi dělá tohle."
K úderům došlo v době, kdy byl v Kyjevě šéf humanitární pomoci OSN Martin Griffiths, který navštívil jižní města Mykolajiv a Cherson. Pro BBC řekl, že jsou připomínkou toho, jak Ukrajina „stále trpí válkou po celé zemi, nejen na frontových liniích".
Světoví představitelé uvedli, že údery na civilní infrastrukturu se rovnají válečnému zločinu, ale minulý týden ruský prezident Vladimir Putin útoky obhajoval a uvedl, že byly reakcí na výbuch na ruském mostě na anektovaný Krym z 8. října.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.