Rozhodnutí o nevydání do USA se týká nejen Fajáda, ale i Chálida Marabího z Pobřeží slonoviny. Muži podle Spojených států nabídli drogy a zbraně americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy teroristické organizace FARC.
"Dnes jsem rozhodl, že nevyhovíme žádosti Spojených států o vydání pana Fajáda a pana Marabího. Zákon předpokládá, že toto mé rozhodnutí v takovéto věci je rozhodnutím politickým a mezinárodně-politickým," řekl Pelikán. Rozhodnutí se netýká třetího údajného pachatele, Faouzi Jabera. "Situace každého z těch tří lidí je poněkud odlišná, pokud jde o ten případ," zdůvodnil ministr, proč nezamítl vydání všech tří obviněných.
"Rozhodoval jsem se na základě celé řady věcí od zvážení povahy skutku a důkazů, až po určité informace zpravodajského rázu, které bohužel nemohu specifikovat," doplnil. Mezi takové informace podle něj patří i to, zda měl na jeho rozhodnutí podíl fakt, že v Libanonu byla unesena pětice Čechů.
O svém rozhodnutí prý krátce před tiskovou konferencí hovořil s americkým velvyslancem. "Situaci jsme si vysvětlovali," podotkl k tomu stručně. Zároveň vyvrátil spekulace, že USA měly vydání Fajáda slíbeno za to, že loni vydaly k trestnímu stíhání do ČR prvního Američana v historii: Kevina Dahlgrena, který je obviněn ze čtyřnásobné vraždy příbuzných v Brně - Ivanovicích.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa