Žadatelů o mezinárodní ochranu loni v Česku přibylo

27.06.2019 15:10 | Zprávy

Cizinců žádajících o mezinárodní ochranu, tedy azyl a takzvanou doplňkovou ochranu, v zemích visegrádské čtyřky loni celkově meziročně o třetinu ubylo. Důvodem byl značný pokles počtu žadatelů v Polsku a v Maďarsku, zatímco v Česku a na Slovensku žádostí mírně přibylo. Většinu žadatelů tvořili lidé z východní Evropy. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnila nezisková organizace Člověk v tísni, uvedla ČTK.

Žadatelů o mezinárodní ochranu loni v Česku přibylo
Foto: Archiv IN
Popisek: Vlajka ČR na budově parlamentu

Azyl může být udělen cizincům, kterým v jejich domovině hrozí pronásledování například kvůli jejich víře, politickým názorům nebo příslušnosti k určité sociální skupině. Azyl je udělován na dobu neurčitou. Doplňkovou ochranu mohou cizinci získat na dobu určitou, když sice nesplňují kritéria pro azyl, ale v případě návratu do domovské země by jim hrozila smrt či mučení třeba kvůli válce v jejich zemi.

V Polsku klesl meziročně počet žadatelů o tuto mezinárodní ochranu téměř o pětinu na 4141, a v Maďarsku dokonce o čtyři pětiny na 671. V Česku jejich počet naopak skoro o pětinu stoupl na 1690 a na Slovensku se zvýšil o pět procent na 175. V Polsku a Maďarsku zároveň klesl i počet lidí, kteří se žádostí o ochranu uspěli. V Česku spolu s růstem počtu žádostí stoupl i počet úspěšných žadatelů, kdežto na Slovensku se navzdory nárůstu žadatelů počet úspěšných snížil.

V Česku byli loni nejpočetnější skupinou mezi žadateli o mezinárodní ochranu Ukrajinci, kteří tvořili čtvrtinu žadatelů. Desetina žadatelů byla z Gruzie a další zhruba desetina z Kuby. Mezi pěti nejpočetnějšími skupinami byli ještě obyvatelé Arménie a Uzbekistánu. Na sousedním Slovensku bylo nejvíce žadatelů – kolem 17 procent – z Afghánistánu. Další čtyři nejpočetnější skupiny měly každá podíl 9 až 11 procent. Jednalo se o obyvatele Jemenu, Íránu, Ázerbájdžánu a Iráku.

V Polsku mezi žadateli o ochranu jednoznačně převažovali Rusové, kteří tvořili dvě třetiny žadatelů. Další desetina žadatelů byla z Ukrajiny. Mezi nejpočetnějšími skupinami byli ještě lidé z Tádžikistánu, Arménie a Iráku, jejichž podíl na celkovém počtu žadatelů byl už ale pouze v jednotkách procent. V Maďarsku bylo 41 procent žadatelů z Afghánistánu a 36 procent z Iráku. Další tři největší skupiny byly ze Sýrie, Íránu a Pákistánu, jejich podíl byl však jen v jednotkách procent.

Ke konci roku 2018 žilo v zemích V4 asi 10.000 lidí, kteří v minulosti dostali mezinárodní ochranu. To představuje pouze několik setin procenta populace daných zemí. V Polsku a na Slovensku tvoří cizinci, kteří uspěli s žádostí o mezinárodní ochranu, jen 0,01 procenta z celkového počtu obyvatel, v Česku je to 0,02 procenta a v Maďarsku 0,04 procenta. Cizinci, kteří nemají mezinárodní ochranu, tvoří v Česku asi pět procent populace, na Slovensku dvě procenta, v Polsku méně než jedno procento a v Maďarsku téměř dvě procenta.

Nejvíc negativně se k imigraci staví ze zemí V4 Česko, uvádí Člověk v tísni na základě průzkumu veřejného mínění Eurobarometr z konce loňského roku. Negativní pocity vůči imigraci cizinců ze zemí Evropské unie má 55 procent Čechů, zatímco v ostatních zemích V4 podíl negativních odpovědí nepřesáhl hranici 50 procent. K imigraci ze zemí mimo EU se staví v Česku negativně 86 procent lidí, zatímco na Slovensku 81 procent, v Maďarsku 75 procent a v Polsku 64 procent.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hněv. „Moderní“ pohádka ČT propadla, diváci k hodnocení používají fekálie

9:42 Hněv. „Moderní“ pohádka ČT propadla, diváci k hodnocení používají fekálie

Česká televize letos na Štědrý den odvysílala v hlavním vysílacím čase novou pohádku s názvem „Tři p…