Fámy se začaly šířit v minulých dnech po sociálních sítích. Lidé zde uváděli, že v rámci připravované novely vodního zákona bude možné v určitých případech „zestátnit“ studny na soukromých pozemcích. Voda by pak měla být k dispozici například obci.
Původní text ZDE.
Jak však uvedl tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství Václav Tampír, návrh novely vodního zákona s ničím takovým rozhodně nepočítá. Jen je, jak uvádí, ve hře návrh ohledně vytvoření komisí v jednotlivých krajích, kde by kvůli nedostatku vody mohla být uplatněna určitá omezení pro majitele soukromých studní. Lidé by pak například nemohli užívat vody pro zalévání, mytí aut či pro bazény. Majitel vody by se tak rozhodně nemusel o svou vodu dělit s jinými, ale jen by musel dbát, aby se nesnižovala hladina spodní vody.
A v tomto případě by na něj dokonce mohla přijít kontrola, kdy by státní orgány mohly vstoupit na soukromý pozemek. „Ale až po vyhlášení nedostatku vody,“ uvedl mluvčí ministerstva.
„Budou zpracovávány plány pro zvládání sucha a stavu nedostatku vody,“ uvedl také Tampír s tím, že tyto plány budou mít povahu operativního charakteru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef