Mf Dnes připomíná včerejší vyjádření ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), jenž se nechal slyšet, že pokud policie Rozbořila obviní, nedovede si představit, že by zůstal na hejtmanském postu. „Je potřeba dát policii čas. A zajisté platí i padni komu padni,“ upřesnil Chovanec Právu. Premiér Bohuslav Sobotka volil zdrženlivější tón. „Jakékoli policejní aktivity by vůči veřejnosti měli komentovat policisté a státní zástupci, nikoli politici,“ sdělil stejnému deníku.
Jeden z výše postavených poslanců sociální demokracie, který odmítl být jmenován, Právu prozradil, že v ČSSD nikdo netuší, do čeho se olomoucký hejtman mohl namočit. Informace prý čerpají jen z médií, která spekulují, že Rozbořil získával tajné informace od někdejšího čelného politika ODS Ivana Langera. „Pokud by se ukázalo, že na tom může být něco pravdy, tak kariéra Rozbořila v ČSSD končí,“ myslí si poslanec za ČSSD.
Další sociální poslanec, který chtěl rovněž zůstat v anonymitě, vyjádřil obavu, že by vyšetřování olomouckého hejtmana mohlo poškodit ČSSD v krajských volbách, jež Česko čekají v příštím roce. „Jestli se šetření potáhne a pan hejtman bude v podezření, tak to ČSSD ve volbách hodně poškodí. V takovém případě by musel být lídrem někdo jiný. Ani na to ale nechci pomyslet,“ svěřil se Právu poslanec.
Šéf olomoucké krajské ČSSD a poslanec Jiří Zemánek i jihočeský hejtman Jiří Zimola věří v kolegovu nevinnu. Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) vyčkává. „Myslím, že do dvou nebo do tří dnů se informace z oficiálních zdrojů státního zastupitelství objeví,“ řekl Právu. Kauza jeho olomouckého kolegy prý může vrhnout špatné světlo na celou stranu. „Pokaždé, když se nelichotivě píše o jakémkoli sociálním demokratovi, tak to stranu může poškodit. Ale je otázka, co za tím je. Všichni tápeme,“ dodal Novák.
Široký Vidkun
Celorepublikový zásah pod krycím názvem Vidkun (podle norského kolaboranta s nacisty Vidkuna Quislinga) začal v úterý ráno. Trestní řízení dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, jež některé zadržené hodlá stíhat kvůli korupčním trestným činům jako je zneužití pravomoci úřední osoby, přijímání úplatku a podplácení.
„Bude to široký,“ napsal Lidovým novinám na počátku zásahu proti klientelistické síti s centrem na Olomoucku zdroj z vysokých policejních kruhů. Jeho slova se dle deníku naplňují.
Vedle Rozbořila, exministra Ivana Langera a podnikatele Ivana Kyselého zasáhla akce i vrcholná patra české policie. Vyšetřovatelé zapečetili kancelář šéfa Úřadu služby kriminální policie Milana Pospíška. Spadeno mají i na šéfa olomouckého odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje či jeho náměstka Karla Kadlece, kterému měl hejtman Rozbořil nabízet úplatek. Na seznamu protimafiánského útvaru se podle dostupných informací objevil i vedoucí olomoucké expozitury Generální inspekce bezpečnostních sborů Tomáš Uličný či náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Jach.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš