„Po jedenáctém září byli pouze dva muslimští teroristé v americkém letadle. Útočník, který měl bombu v botě, a druhý byl muž, který měl výbušninu skrytou ve spodním prádle,“ vysvětlil Schneier pro magazín Forbes.
Celý text je ZDE
„Musíme si uvědomit, že z 630 000 000 letecky přepravených osob za rok tvoří muslimové pouze osminu procenta. Když toto procento ztrojnásobíte, dostanete počet cestujících, kteří vypadají semitsky. To by znamenalo, že muslimský cestující, který byl terorista, by byl jeden z osmdesáti milionů. Pokud přidáme devatenáct teroristů z jedenáctého září, poměr nám skočí na jednoho muslimského teroristu na osm milionů cestujících. Protože je číslo tak malé, téměř každý zadržený by byl nevinný,“ upozornil Schneier.
„Vytvořit profil teroristy je opravdu velmi těžké,“ souhlasí se svým kolegou Tijbbe Joustra, nizozemský národní koordinátor pro boj proti terorismu.
„Chcete-li mít profil, kterým teroristu rozpoznáte, musíte si být jisti, že podle daného jednotného vzoru můžete potenciálního teroristu předvídat. Myslím si, že není možné postupovat systémem ‚Tenhle chlap bude radikál, možná, že by mohl být jednou terorista‘,“ řekl v rozhovoru pro Washington Post.
Příkladem toho, že teroristou může být kdokoliv, je příběh Belgičana Muriela Degauque. Běloch s blond vlasy a příkladný katolík ve svých 38 letech konvertoval k islámu, odcestoval do Iráku a tam se v roce 2005 vyhodil do povětří. Takových příkladů je ale víc.
„Měli bychom se více zaměřit na podezřelé chování, a nikoliv na profilování,“ řekl pro Washington Post Edwin Bakker z Clingendael Institutu v Haagu, jenž se ve své studii snažil zkoumat téměř dvacet typů sociálního a ekonomického zázemí podezřelých.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam