Jako odvetu za atentát, při němž byl Heydrich smrtelně zraněn, popravili nacisté několik tisíc lidí a se zemí srovnali vesnice Lidice a Ležáky. Z těchto obětí byly téměř tři stovky popraveny 24. října 1942, 26. ledna 1943 a 3. února 1944 v rakouském Mauthausenu. Šlo o lidi různých vyznání a některým z nich ještě nebylo ani 18 let, například patnáctiletým Miloslavu Piskáčkovi, Evě Faltové či Karlu Svěrákovi. Čtrnáctiletou Jindřišku Novákovou zavraždili nacisté proto, že odvezla zakrvácený bicykl, na němž z místa atentátu odjel Jan Kubiš.
Seznam všech 294 zavražděných
Při největší masové popravě v historii tábora Mauthausen 24. října 1942 zemřelo během devíti hodin 135 žen a 127 mužů. Byli mezi nimi mimo jiné příslušníci rodiny Jana Kubiše, Josefa Valčíka, herečka Anna Letenská, oční lékařka Milada Frantová či manželka divizního generála Zdeňka Bočková. V lednu 1943 poslali Němci na smrt například manžela Letenské sokolského odbojáře Vladislava Čalouna, kapitána Karla Pavlíka či Oldřicha Frolíka. Jako posledního ze skupiny poslali do plynové komory nacisté 3. února 1944 odbojáře Františka Pecháčka.
Seznam všech 294 zavražděných, jejichž jména dnes budou při mši přečtena, se dával dohromady dlouhá léta, neboť jejich popravy v táboře Mauthausen byly tajné. Pomohlo mimo jiné objevení tzv. Ohořelé knihy a Mauthausenské knihy popravených. Loni vyšla o této tragické události Pamětní kniha z pera Jaroslava Čvančary.
Tradiční mše symbolicky navazuje na rekviem za padlé parašutisty, které mělo být slouženo počínaje červnem 1945 každoročně válečným parašutistou a knězem Josefem Pojarem. Tato vznikající tradice trvala jen do roku 1947. Přerval ji únor 1948 a komunistický režim.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp