Zahradil v rozhovoru přiznal, že v referendu o vstupu naší země do EU hlasoval pro vstup. „I se všemi možnými výhradami a s tím, že jsem věděl o všech nedokonalostech v přístupové smlouvě,“ uvedl s tím, že rozhodně nehlasoval pro Lisabonskou smlouvu. A kdyby nyní bylo referendum o vstupu do eurozóny, byl by také proti. „Tam bychom minimálně 20 let vstupovat neměli a ukáže se, jestli za těch dvacet let vůbec bude eurozóna existovat.“
Podle europoslance společná evropská měna není špatný nápad. „Ale není možné, aby ji na jedné straně používalo například bohaté Finsko a chudé Řecko,“ uvedl s tím, že by se integrace měla uvolnit a každá země by měla mít více svobody. Stejná šablona podle něj všem nesvědčí, ať už se to týká daní, důchodů nebo sociálního pojištění. Také se mu nelíbí, „že nemáme možnost některé kroky odmítnout“.
Na řešení ukrajinské krize se podle něj ukázalo, že funkce jako prezident EU Herman Van Rompuy nebo ministryně zahraničí Catherine Margaret Ashton nebyly vůbec vidět. „Kdo řešil krizi na Ukrajině? Přece kancléřka Merkel, Hollande, ministři zahraničí jednotlivých zemí. Ukázalo se, že když se řeší opravdu vážná krize, tak instituce EU ustoupí do pozadí, protože nemají politickou sílu,“ poznamenal Zahradil.
Na závěr pak seznámil čtenáře se svou představou volebního úspěchu ODS v eurovolbách. „Dnes si všechna křesla dělí jen čtyři strany, po letošních volbách jich podle mě bude kolem sedmi. Takže za úspěch bych považoval tři nebo čtyři křesla,“ dodal lídr eurokandidátky ODS Jan Zahradil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam