Organizátoři pozvali levicového a pravicového politika v očekávání názorového střetu. Ten se však u tématu, které většinu přítomných zajímalo nejvíce a věnovalo se mu nejvíce času, nenastal. Při hodnocení událostí na Krymu mezi oběma politiky panoval v podstatě soulad. „Je to vojenská agrese spojená s anexí. Nelze ji v žádném případě akceptovat,“ sdělil k postupu Rusů na Krymu Vladimír Špidla.
Pokud jde o sankce, má podle něj Evropská unie nad Ruskou federací výraznou převahu. „Otázka ale zní, přejeme si jednoznačné vítězství? To by totiž znamenalo rozpad Ruské federace, předtím by došlo k eskalaci, která by vedla bůhvíkam,“ zdůraznil. Rusko podle něj vážně porušilo mezinárodní právo i dohodu, kterou garantovalo hranice Ukrajiny. „Naše reakce musí být důsledná, ale nikoli hysterická. Je tam příliš mnoho rizik,“ doplnil Špidla.
„Někdy národy trpí nějakou formou frustrace ze ztraceného geopolitického boje. Po první světové válce se to stalo Německu. Z frustrace z porážky v první světové válce to vybublalo až do podoby agresivní ideologie, která se potom realizovala ve vnějším výboji,“ vysvětlil Jan Zahradil. „Aniž bych chtěl dělat nějaká zkratkovitá srovnání, tak Rusko – bývalý Sovětský svaz – utrpělo bezprecedentní geopolitickou porážku po roce 1989, kdy se mu rozpadlo impérium. Putin se snaží tento velmocenský mindrák Rusů nějak léčit. V tuhle chvíli dostal příležitost v podobě Ukrajiny,“ upozornil a souhlasil se Špidlou, že postup Rusů na Krymu nemůžeme v žádném případě akceptovat.
Sankce musí bolet. Ale nesmí se přehnat
Poté politici zapřemýšleli, jaké sankce na Rusko v této chvíli uvalit. Špidla varuje před přílišnou tvrdostí. „Dají se uvalit sankce, které Rusko vženou do války. Tak jako Američani zastavili v roce 1941 Japoncům dodávky ropy. Japonsko vědělo, že nemůže vést válku v Číně. Důsledkem bylo za pár měsíců napadení Pearl Harboru, protože Japonci chtěli dosáhnout Jávy, aby měli ropu. Nezbývá, než se opatrně posunovat. Nelze zajít příliš daleko. Měly by se použít sankce na jednotlivé lidi,“ nabádal. „Izolace Ruska a jistý typ studené války bude trvat dlouho, možná že tak dlouho jako studená válka,“ sdělil sociální demokrat.
„Sankce je jistý typ trestu a postihu. Takže když ji uplatňujete, předpokládáte, že bude bolet. Jaký typ sankcí tedy přichází v úvahu – aby bolely, ale nevyvolaly nějakou neřešitelnou roztržku, z které se nedá vycouvat?“ zeptal se Zahradil. V Rusku podle něj existuje široká vrstva poměrně bohatých lidí. Podnikají sice na Východě - v ropě, zemním plynu, nerostných surovinách - ale peníze mají na Západě. Rádi tam investují, jezdí, jejich děti tam studují. „Pokud bude postižena tato vrstva – třeba zpřísněnou vízovou politikou, omezením pobytu v EU, nebo co se týká jejich kont – může to vést tyto vlivné lidi časem k úvaze, jestli náhodou neudělali něco špatně,“ konstatoval občanský demokrat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban