Zahraniční mise armády stojí daňové poplatníky přes miliardu. Tady jsou čísla

11.06.2016 12:48 | Zprávy

Zahraniční mise české armády stály loni zhruba 1,12 miliardy korun. Výdaje byly asi o 300 milionů korun nižší než v předchozím roce. Vyplývá to z vládní informace pro sněmovnu. Nejdražší je dlouhodobé působení vojáků v Afghánistánu, píše ČTK.

Zahraniční mise armády stojí daňové poplatníky přes miliardu. Tady jsou čísla
Foto: Martin Koller
Popisek: Aktivní zálohy

Výdaje na zahraniční mise byly loni původně plánovány zhruba na 1,33 miliardy korun. Po rozpočtových změnách měly přijít na 1,03 miliardy, reálně byly nakonec o něco dražší. Afghánská mise loni stála 805,03 milionu korun proti 815,86 milionu v roce 2014. Dalších 32,1 milionu korun loni stála ochrana českého zastupitelského úřadu v Kábulu, meziroční růst činil asi 4,5 milionu.

V porovnání s rokem 2014 poměrně výrazně klesly náklady na přípravu vojáků a techniky pro zahraniční mise

Druhým nejnákladnějším kontingentem byly mise v africkém Mali, loni stály asi 79,3 milionu. Mise na Sinajském poloostrově vyšla armádu na 33,57 milionu korun a ochrana vzdušného prostoru Islandu na 15,7 milionu.

„Nasazení sil a prostředků resortu ministerstva obrany v zahraničních operacích v hodnoceném období bylo v plném rozsahu hrazeno ze schváleného rozpočtu kapitoly bez dodatečných požadavků na jeho navyšování,“ stojí v informaci. Náklady na mise v cizině tvořily 2,36 procenta z celkových výdajů obranné kapitoly.

V porovnání s rokem 2014 poměrně výrazně klesly náklady na přípravu vojáků a techniky pro zahraniční mise. Vyžádaly si asi 114 milionů korun, přičemž původní rozpočet činil zhruba 292 milionů. Předloni představovaly tyto náklady přibližně 380 milionů korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…