Prezident jako jediný má také stále zvyšující se důvěru občanů. Oproti loňskému roku se mu navýšila dokonce o 8 % (na 63 %). Senátu, Poslanecké sněmovně i vládě důvěřuje méně lidí než loni. Největší důvěru z těchto tří institucí má vláda (40 %), Poslanecká sněmovna drží stříbrnou příčku (36 %) a Senát je poslední (33 %).
Své příznivce má prezident především mezi sympatizanty KSČM, ale nadprůměrnou úroveň důvěry zjistila agentura také u příznivců ČSSD a hnutí ANO. „Zatímco mezi stoupenci ČSSD se míra důvěry snižuje, mezi sympatizanty ANO se od průzkumu v březnu 2015 významně zvýšila. Zajímavé jsou změny v důvěře v prezidenta mezi příznivci KDU-ČSL, z vysoké míry důvěry v září 2014 propad na jaře 2015, aktuální nárůst zůstává stále pod průměrnou hodnotou pro celou populaci,“ uvádí průzkum. Příznivci ODS stále vykazují stabilně nízkou míru důvěry v prezidenta, u TOP 09 dochází k drastickému snižování.
„Prezidentovi významně méně často důvěřují lidé s vysokoškolským vzděláním (53 %). Pro úplnost dodejme, že vysokoškolsky vzdělaní lidé mají častěji důvěru v Poslaneckou sněmovnu a Senát než lidé s nižším vzděláním. V důvěryhodnosti vlády žádné rozdíly v závislosti na úrovni vzdělání nezjišťujeme,“ podotkl také průzkum.
Členům vlády nejčastěji důvěřují stoupenci vládních stran, zajímavé však bezesporu je, že nejnižší míru důvěry ve vládu mají sympatizanti ČSSD.
„Nejvyšší míru důvěry v Poslaneckou sněmovnu a Senát zjišťujeme u příznivců KDU-ČSL, naopak nejnižší u stoupenců KSČM. Poslanecké sněmovně dále častěji důvěřují příznivci vládních stran, ANO a ČSSD. V míře důvěry v Senát nejsou mezi sympatizanty hnutí ANO, ČSSD, ODS a TOP 09 zásadní rozdíly,“ uzavřel průzkum.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef