Na schůzce s velvyslancem Vladimírem Remkem prý probrali několik scénářů, které by se teď mohly odehrát v Rusku i na Ukrajině. Následně šéf resortu ocenil to, co už Evropa ve vztahu k rusko-ukrajinské krizi již předvedla.
Rusko Evropu potřebuje
„Podle mě je velký úspěch v tom, že je Evropa schopna zaujmout jednotné stanovisko, že se dohodneme na to, jak sankce postupně stupňovat. To vytváří určitou identitu společné zahraniční politiky. Nemyslím si, že by se něco podobného stalo v minulosti, nepodceňoval bych to. Evropa je schopna postavit se k této situaci jako jeden muž,“ podotkl ministr.
Pokud někdo poukazuje na to, že sankce USA jsou podstatně tvrdší, měl by si uvědomit, že právní řády Spojených států a evropských států jsou rozdílné. Vždy je třeba přijímat taková opatření, která by bylo možné obhájit před mezinárodním soudem. Evropské sankce mají dát Rusku najevo, že by mělo změnit svou politiku. Teprve čas ukáže, zda to skutečně udělá.
„Jsem přesvědčen, že Evropa pro Rusko znamenala vždy zdroj technologií a modernizace. Bez ní si vůbec nedovedu představit jeho budoucí vývoj. Pokud by Rusko ignorovalo tyto vzkazy, pak by na to tvrdě doplatilo,“ míní Zaorálek.
Pokud by ale došlo k totální ekonomické válce, tak prý nikdo nemůže říct, že je na ni připraven, ať už po energetické stránce či v jiných segmentech. „Zřejmě si ani nedovedeme představit, co by následovalo,“ varoval ministr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp