Skupina sta politiků a ekonomů vyzvala v pátek Evropskou centrální banku, aby odpustila dluhy, které mají některé státy eurozóny k ECB. Toto odpuštění dluhů by mělo dle tvůrců výzvy pozitivní efekt na pokoronavirové zotavení ekonomiky. O této události píše například server Euractiv. Evropská centrální banka samotná již zahájila kroky ke zmírnění ekonomických následků pandemie v zemích eurozóny a spustila program nákupu dluhopisů, jejichž hodnota je doposud 1,85 bilionu EUR.
V dopise zveřejněném v několika předních evropských novinách ekonomové poznamenali, že čtvrtinu veřejného dluhu zemí eurozóny, v hodnotě 2,5 bilionu EUR drží ECB. „Jinými slovy, dlužíme si 25 % našeho dluhu, a pokud máme tuto částku splatit, musíme ji najít jinde, buď jejím opětovným vypůjčením, abychom spláceli dluh, místo abychom si půjčili na investice, nebo zvýšením daní nebo snížením výdajů,“ napsala skupina politiků a ekonomů. Dále navrhli, aby ECB odpustila dluhy těm zemím, které se zavázaly utratit stejnou částku za ekologizaci svých ekonomik a za sociální projekty.
Šéfka ECB Christine Lagarde to však odmítla. „Zrušení toho dluhu je nemyslitelné,“ uvedla. „Jednalo by se o porušení unijní smlouvy, která jasně zakazuje financování státu skrz centrální banku,“ dodala. Právě tento zákaz je dle Lagardeové jedním z pilířů měnové unie. Dle šéfky ECB všechny země eurozóny vyjdou z pandemie s vysokou mírou zadlužení. „Není pochyb o tom, že to budou schopni splatit,“ myslí si. Rok 2021 bude prý ekonomickým oživením, ale připustila, že eurozóna se před polovinou roku 2022 nevrátí na předpandemickou úroveň.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle