Zapomenutý orientalista Alois Musil. O islámu psal v době, kdy to slovo téměř nikdo neznal. Pak ho vygumovali komunisté

17.10.2021 4:41 | Analýza

Papežský prelát, biblista, orientalista, cestovatel a spisovatel Alois Musil nepatří mezi známé osobnosti naší historie. ParlamentníListy.cz ovšem na jeho existenci a tvůrčí činnost v uplynulých týdnech upozornilo hned několik čtenářů. Měli bychom se jím prý zabývat. Proto dnes přinášíme nejen stručnou vizitku jeho životní práce, ale také poukážeme na jednu z jeho knih. Půjde o rozsáhlý titul Ze světa islámu, který v roce 2014 vydalo nakladatelství Akropolis Filipa Tomáše ve spolupráci se Společností Aloise Musila. Jemu za poskytnutí výtisku děkujeme.

Zapomenutý orientalista Alois Musil. O islámu psal v době, kdy to slovo téměř nikdo neznal. Pak ho vygumovali komunisté
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Profesor ThDr. Alois Musil

Alois Musil patřil mezi přední české orientalisty, je považován za jednoho z největších orientalistů a arabistů přelomu 19. a 20. století. Po studiích na gymnáziu v Kroměříži, Brně a ve Vysokém Mýtě studoval na Bohoslovecké fakultě v Olomouci. Roku 1891 byl vysvěcen na kněze a roku 1895 získal doktorát teologie. Jeho snaha o prohloubení teologických studií jej přivedla k zájmu o arabský svět. Proto následně studoval na Dominikánské biblické škole v Jeruzalémě a na Jezuitské univerzitě sv. Josefa v Bejrútu.

Při svých výzkumech v Jordánsku v okolí skalního města Petry objevil roku 1898 pouštní palác Kusejr Amra s barevnými freskami, což vzbudilo doslova světovou senzaci a nyní dokonce patří mezi památky UNESCO.

S podporou pražských a vídeňských vědeckých ústavů podnikl v letech 1908 až 1912 několik dlouhých cest do Palestiny, Sýrie a Iráku, kde prováděl topografický výzkum, studoval předislámské a islámské archeologické památky, etnografii a folklór a vytvořil první použitelné podrobné mapy této oblasti.

Během první světové války podnikl několik tajných politických misí se špionážním podtextem do arabských provincií Osmanské říše, jež měly získat arabskou podporu Turecka proti Velké Británii a napomoci hospodářskému pronikání Rakouska-Uherska na Blízký východ.

Roku 1920 byl jmenován řádným profesorem na Univerzitě Karlově, kde působil až do roku 1938.

Mimo jiné se také významně zasloužil o založení české vědecké instituce Orientální ústav v roce 1922 a po vytvoření organizační struktury ústavu a jeho finančním zajištění se v roce 1927 stal jedním z jeho prvních členů. Orientální ústav je součástí Akademie věd České republiky a patří k nejstarším institucím v Evropě, které se věnují studiu politiky, společností a kultur zemí Orientu.

Musilova vědecká práce na poli arabistiky dosáhla velkého mezinárodního uznání. Musil byl členem většiny evropských vědeckých společností a roku 1928 mu Americká geografická společnost udělila Zlatou medaili Charlese P. Dalyho a zapsala jej do síně slávy vedle Marca Pola a Livingstona.

Ukázka z knihy "Ze světa islámu"

Profesor Alois Musil zemřel roku 1944 v obci Otryby u Českého Šternberka.

Jako katolický kněz a „exponent rakouskouherského dvora i buržoazního Československa“ byl komunistickým režimem systematicky vytěsňován z čítanek i z paměti národa. Částečné nápravy tohoto stavu se daří dosáhnout až od devadesátých let dvacátého století. Musilovy práce zůstávají dodnes pro badatele nenahraditelným zdrojem informací. Jeho vědecký záběr byl obrovský a stejně rozsáhlé je i zanechané dílo. Musilův pohled na vývoj islámu vychází z důvěrné znalosti životní praxe i postojů muslimů a v mozaice poznání má stále svou hodnotu.

„Musilovy poznatky zůstávají dodnes pro badatele nenahraditelným zdrojem informací. Jeho vědecký záběr byl obrovský a stejně rozsáhlé je i zanechané dílo. Vydal 54 knižních titulů a přes 1200 odborných i populárních článků,“ uvádí na svých stránkách Akademická společnost Aloise Musila, z jejichž informací jsme v tomto článku vycházeli.

Částečné nápravy komunistické cenzury se daří dosáhnout až od devadesátých let dvacátého století.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Železný, Hašek i Nerudová. Všichni pobouření Ficovými „třemi fackami“. Létají výhrůžky

18:15 Železný, Hašek i Nerudová. Všichni pobouření Ficovými „třemi fackami“. Létají výhrůžky

Gesto slovenského studenta, který při převzetí ocenění odmítl podat ruku prezidentovi Peteru Pellegr…