„Více než dvě třetiny trvání konfliktu na Ukrajině byla Moskva nucena hrát podle pravidel diktovaných Západem. Rusko reagovalo na problémy se zpožděním a zdálo se, že se z toho nemůže dostat,“ začal svou úvahu Štefec. Připomíná chyby, které byly Západem interpretovány jako projev ruské slabosti.
Víkendová bezpečnostní konference v Mnichově ale podle něj nasvědčuje, že ve válce nastává bod zlomu.
Především začínají zaznívat doposud utlumované hlasy nabádající k hledání diplomatických cest. Štefec je spojuje s dalšími událostmi posledních dní a dává to dohromady nečekaný obrázek.
Krátce předtím byl prezident Zelenskyj na návštěvě ve Velké Británii. Oficiálně jednat o dodávkách letadel (kterým dal britský tisk poetický název „křídla pro svobodu“), kromě toho měl prý ale Brity přesvědčovat, aby pomohli vytvořit podmínky pro vstup USA a NATO do přímé konfrontace s ruskou armádou. Původně se prý o tomtéž pokoušel přesvědčit USA, ale byl odmítnut.
Další indicií je návštěva Joe Bidena v Kyjevě teď o víkendu. USA oficiálně deklarovaly, že proběhla po dohodě s Moskvou s cílem zabránit možným incidentům.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jav
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.