Zatímco poradce vlády uklidňoval, Švihlíková bouchla do stolu: Vládě to zběsile ujíždí na všech stranách!

04.03.2023 19:15 | Kauza

Vláda a opozice svedly ve Sněmovně boj o zpomalení tempa valorizace penzí. Podle ekonoma Aleše Roda to byl zcela nezbytný krok. Rod také prohlásil, že ani po zpomalení valorizace penzí nelze říct, že by Česko padalo do chudoby. Ekonomka Ilona Švihlíková nabídla na celý problém odlišný pohled.

Zatímco poradce vlády uklidňoval, Švihlíková bouchla do stolu: Vládě to zběsile ujíždí na všech stranách!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Seniorka na sluníčku

Ekonom a člen NERV Aleš Rod v rozhovoru pro Seznam Zprávy upozornil, že situace okolo státního rozpočtu je napjatá, a kdyby se nepodařilo zpomalit tempo růstu důchodů, byl by to velký problém.

„Jedná se především o nezbytný krok. Parametrické úpravy důchodového systému jsme v rámci NERV navrhovali již v listopadu minulého roku, věnovali jsme se i valorizaci. Není to tak, že by penzisté nedostali přidáno, neškrtají se důchody. Ty rostly v minulém roce, kde rekordně porazily inflaci, a porostou i nadále v tomto roce. Ale valorizační rámec realisticky reflektuje očekávání ohledně inflace, která bude klesat, a samozřejmě také fiskální situaci, která je opravdu neutěšená,“ zdůraznil Rod.

Stát musí také hledat úspory, případně zvyšovat i své příjmy. Podle Roda je obojí nutné. Kdokoli si myslí něco jiného, podle ekonoma se plete.

Pro mnoho rodin i jednotlivců byl poslední rok ekonomicky složitý, ale Rod zdůraznil, že sociální síť v Česku funguje a lidé mohou požádat na příslušných úřadech o pomoc, pakliže ji potřebují. Zmínky o tom, že se Česko propadá do chudoby, považuje Rod za strašení.

„Myslím si, že je to strašení. Samozřejmě tlak na mnohé domácnosti byl a stále je enormní, ale já doufám, že co se těch nepříjemných překvapení týče, z nejhoršího jsme venku. Navíc je třeba neustále opakovat, že sociální polštář v České republice funguje,“ zdůraznil.

Výše důchodů podle něj není ideální a z pohledu seniorů v dohledné době ani nebude, ale svou roli v chudobě seniorů hrají i jejich rodiny. Senioři někdy pomáhají svým dětem a vnoučatům a jiným příbuzným dobrovolně, ale někdy tak podle ekonoma činí i pod nátlakem.

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro Český rozhlas nabídla zcela jiný pohled na situaci. Ekonomka připomněla, jak dnešní vláda ještě z opozičních lavic kritizovala Andreje Babiše, když zaváděl nouzové stavy kvůli covidu. Snaha zpomalit růst penzí podle ní navíc ukazuje, že vláda pětikoalice situaci nezvládá.

„A za druhé, změna valorizačního schématu skutečně ukazuje, že vláda nemá situaci vůbec pod kontrolou. Vůbec. Zběsile jí to ujíždí na všech stranách, a proto se zoufale snaží něčeho zachytit,“ prohlásila Švihlíková.

Ekonomka je toho názoru, že peníze na valorizaci penzí stát má. Pokud je v něčem problém, je to podle Švihlíkové v příjmech státního rozpočtu.

„Problém je v tom, že stav českých veřejných financí dlouhodobě sténá na straně příjmů, které byly velmi nerozumně osekány v předchozích obdobích, zejména v rámci pandemických opatření. To je ten strukturální deficit 200 miliard.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…