Nový zákon o rovnosti pohlaví bude vyžadovat rovnoměrnější zastoupení žen a mužů v politice, byznysu a dalších oblastech veřejného života. Smyslem zákona o genderové rovnosti, jehož českou podobu připravuje úřad ministra pro evropské záležitosti, je, že se má do vedení firem dostat více žen na základě kvót. V dozorčích radách by podle něj mělo být povinně nejméně 40 % žen.
„Přijde mi to jako zbytečný zákon. Čím si pomůžeme, když bude v dozorčích radách povinně nejméně 40 % žen? Nenašel jsem to nikde. A proč jen 40 %? Ví to někdo, nebo je to jen číslo vycucané z prstu?“ pozastavuje se Pikora.
Předkladatelé tvrdí, že zákon už v mnoha zemích platí a jsou s ním spokojeni, a statistiky vážně ukazují, jak v posledních letech prudce roste zastoupení žen ve vedení německých firem.
„Bohužel se neukazuje, že by to pomáhalo podnikům a ekonomice. Německá ekonomika místo růstu vykazuje zaostávání,“ podotýká Pikora. „To by se mělo řešit. Evropa zaostává a místo toho řeší kvóty, bez kterých jsme léta žili a snad kromě militantních feministek nikomu nechyběly. Prostě kvóty by vůbec neměly být tématem dne, když tu máme skutečně hmatatelné problémy,“ míní ekonom.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.