Zcela jiný pohled na banderovce. Server připomněl, co o nich řekl profesor Zubov, velký kritik Putina

10.01.2019 22:20 | Zprávy

Významný ruský historik, profesor a Putinův kritik Andrej Zubov v rozhovoru pro server Ukrajinská pravda uvedl, že banderovci jsou příkladem obrovské lži vyprodukované sovětským režimem. I když byl rozhovor zveřejněný serverem Tapolitika.cz uskutečněn v roce 2014, stále je prý velmi aktuální.

Zcela jiný pohled na banderovce. Server připomněl, co o nich řekl profesor Zubov, velký kritik Putina
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Andrej Zubov, známý ruský historik, religionista a politolog

Zubov se především snaží vysvětlovat vše, co ruská společnost špatně chápe. Přibližuje proto, proč je tak důležité, aby Rusové věděli zrovna to, kdo byli banderovci. „Již od doby Sovětského svazu byla vyvinuta technologie tvorby mýtů té nejvyšší kategorie. Obrovské historické etapy a nejdůležitější fakta byly buď ignorovány, nebo zcela zkresleny. Naši skutečnou historii jsme prakticky neznali,“ podotýká Zubov.

Následně dodává, že tak neexistuje vztah k neocenitelnosti historických skutečností. Podle jeho názoru v zemi trvá k historii vztah nikoliv jako k vědě, ale jako k ideologii, kterou je třeba vytvořit. „V Sovětském svazu, když bylo potřeba něco onálepkovat, a zejména po druhé světové válce, bylo to jednoduše nazváno fašismem. Takže byli ‚banderovci‘ nazváni fašisty, ačkoliv to pochopitelně neodpovídalo skutečnosti,“ míní Zubov.

Banderovci jsou podle historika typickou válečnou nacionalistickou organizací s vlastní armádou a teroristickým křídlem. „Takovým způsobem tehdy jednali mnozí. Samozřejmě že někteří z vůdců ukrajinského národního hnutí byli vedeni myšlenkou Mussoliniho korporativismu. Ale za svého nejlepšího žáka Mussolini považoval Josifa Stalina. Myslím, že Stalin byl daleko lepší fašista než Bandera, nebo dokonce Mussolini,“ poznamenal.

Lidem je podle Zubova potřeba v klidu vysvětlovat, jaká byla podstata ukrajinské nacionalistické organizace. „Kdo vlastně byl Stepan Bandera, kdo byli jeho soukmenovci. Proč ho sovětský režim nenáviděl tak, že dokonce nelenil a v roce 1959 na něj poslal svého agenta, aby ho zabil pomocí ampulky kyanidu draselného,“ připomíná historii Zubov. 

Ukrajina podle něj začínala směřovat do Evropy již v roce 2014. „Myslím, že Ruská federace by tam také měla směřovat. Protože jiná alternativa není,“ podotkl tenkrát.

„Podle všech ekonomických parametrů u nás nevládne socialistický režim. Mnohem více je to fašistický stát, kde existují soukromé společnosti pod kontrolou státu. Ne bezdůvodně se fašistický stát nazýval korporativním. A takový korporativní kapitalismus nyní vládne v Rusku,“ zdůraznil ruský historik.

  • Původní zdroj ZDE

Už tenkrát Zubov odhadoval, že se ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi nepodaří vybudovat stát fašistického typu. „Svět dnes vypadá jinak. Na počátku století, po porážce mocností Trojspolku v první světové válce, byl celý kontinent fascinován fašismem. Lid těchto zemí se cítil podveden a okraden a žádal zadostiučinění. Jak se začne mluvit o satisfakci a pomstě, vždy je k tomu potřeba vůdce národa a mobilizace ekonomiky. Odtud pocházejí totalitní režimy, které se pak tak či onak objevily v celé Evropě,“ zmínil. 

I když historik od roku 1993 mluvil o nezbytnosti dekomunizace v Rusku a v celém postsovětském prostoru, podle jeho slov k tomu stejně nikdy nedošlo. „Nadále jsme nositeli sovětské mentality,“ řekl. Profesor byl také jedním z prvních ruských intelektuálů, kteří se otevřeně postavili proti anexi Krymu. I z toho důvodu byl vyhozen z moskevského Státního institutu mezinárodních vztahů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Jaká velkoplošná krize je podle vás nejpravděpodobnější?

Víte, co mě jako první napadlo při čtení vašeho článku, že se v něm zabýváte potencionálními krizemi, ale co krize, kterým čelíme teď? Mám na mysli hlavně existenční krizi, kdy při vší té drahotě je dost obtížné vyjít s normálním platem. Nemyslíte, že by se pozornost vás politiků měla zaměřit teď ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zastavme cestu do otroctví!“ Ekonom Ševčík a zrušení voleb v EU

20:39 „Zastavme cestu do otroctví!“ Ekonom Ševčík a zrušení voleb v EU

Rozhodnutí rumunského ústavního soudu o anulování výsledku prvního kola prezidentských voleb vyvoláv…