Zelené šílenství. EU nepomáhá, ale škodí. Jarmark SPD úplně na severu, lákaly potraviny a ještě více petice

13.09.2021 20:10 | Reportáž

„Jejich cíl je likvidace české svrchovanosti i české koruny, přijímání migrantů, ničení tradičních evropských a křesťanských hodnot a další omezování svobody projevu,“ konstatoval předseda SPD Tomio Okamura o svých politických konkurentech v Liberci. Tady jsou na prvních dvou místech kandidátky Radovan Vích a Michal Švarc se zkušenostmi z armády. S ParlamentnímiListy.cz mluvili i o debaklu v Afghánistánu. „Opustili jsme základny, kde zůstaly obrněné transportéry, spojovací technika, zbraně. Vždyť se to dalo znehodnotit. Byť jen zapálit. Proč jsme to neudělali? Proč jsme teroristům, se kterými bojujeme, tam tu techniku nechali?“ podivoval se Švarc.

Zelené šílenství. EU nepomáhá, ale škodí. Jarmark SPD úplně na severu, lákaly potraviny a ještě více petice
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Český jarmark SPD v Liberci

Český jarmark pořádaný SPD dorazil v pondělí v poledne i do Liberce na náměstí před radnicí. Jako jinde v krajských městech si mohli lidé kupovat levné české potraviny v cenách, za které je od českých výrobců vykupují obchodní řetězce. „Dal jsem si pivo a je překvapivě dobré. Dělali ho prý v Nové Pace a je dvakrát chmelené,“ pochvaloval si Liberečan Honza. „Teď se jdu podívat na maso,“ doplnil.

Zásadní debakl. Přijde další migrační vlna

Mezi nakupujícími procházel i liberecký poslanec za SPD Radovan Vích, který je ve Sněmovně místopředsedou výboru pro obranu a na kandidátce do nadcházejících voleb je v tomto kraji číslo 1. ParlamentníListy.cz se ho i vzhledem k jeho zaměření zeptaly na západní debakl v Afghánistánu. „Je to totální zklamání. Za jedenáct dní zcela popadalo to, co se tam budovalo dvacet let. Podle mě je to zásadní debakl jak politiky USA, tak NATO. Je potřeba poděkovat našim vojákům, kteří tam udělali obrovský kus práce. Na druhou stranu je ale evidentní, že to byla operace, která se zásadním způsobem nepovedla,“ konstatoval.

„Je to i o celé strategické koncepci NATO i USA, kdy princip expedičních operací na velkou vzdálenost do kulturně zcela jiného prostředí nefunguje. Důsledkem toho bude migrační vlna. OSN hovoří o tom, že je předpoklad, že půl milionu lidí z Afghánistánu odejde. Vidíme, co se děje na polsko-běloruských hranicích, kde byl vyhlášen v příhraničních obcích nouzový stav zatím na dobu jednoho měsíce. Expertní tým, který byl u prezidenta Zemana, hodnotil bezpečnostní rizika taková, že v současné době je to migrace a terorismus. Důsledek toho všeho tady pocítíme velice brzo,“ domníval se.

„Nárůst migrace je z roku na rok podle zprávy Ministerstva vnitra 236 procent. I to o něčem svědčí. I ministr vnitra Hamáček hovoří o tom, o čem my mluvíme už dlouhou dobu. A to že je nutná ostraha vlastních hranic. Dochází na naše slova z roku 2015,“ uvedl. Evropa podle něj na migrační vlnu připravena není. „Schengen nefunguje, jednotlivé státy si přijímají vlastní opatření. Asi nehrozí taková vlna jako v roce 2015. Ale je evidentní, že migrace je problém Evropské unie, která to není schopna řešit. Jenom vyzývá k tomu, aby se postupovalo společně, ale každý stát si přijímá svoje vlastní opatření,“ všímá si.

„Severoatlantická aliance zásadním způsobem zklamala a potřebuje zásadní reformu. Nejlépe by bylo, aby u nás proběhlo referendum a vyjádřili jsme se, jestli v této organizaci chceme být, nebo ne. Já jsem pro to, abychom měli neutralitu po vzoru Rakouska, Finska nebo Švédska a věnovali schopnosti, které naše armáda má, na obranu území našeho státu a bezpečnosti našich obyvatel. To si myslím, že je cesta. NATO by se mělo věnovat původnímu cíli, který byl. A to kolektivní obrana, a nikoliv vytvářet tuto agresivní politiku,“ vysvětlil Vích.

Rozhovořil se o Green Dealu (Zeleném údělu) EU. „Je třeba říci, že na něj Andrej Babiš kývl. My od začátku tvrdíme, že je to absolutní nesmysl. Od roku 2035 konec spalovacích motorů. Osobně si to nedokážu představit,“ řekl poslanec. „Pokud přijmeme  Green Deal, zcela to rozhází naši energetickou soustavu. Viděl jsem odhad renomovaných energetiků, že v tom případě by se muselo postavit asi pět nebo šest Temelínů. Považujeme to za naprosté šílenství. I proto chceme zákon o referendu a na základě něj vystoupit z Evropské unie. Myslíme si, že EU nám nepomáhá, ale škodí,“ konstatoval.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…