Armáda USA spotřebovává obrovské množství fosilních paliv. Černého Petra má z pohledu ekologie především americké letectvo.
„V posledních dekádách dochází k paradoxní situaci. Ačkoliv se vojenští plánovači dlouhodobě obávají, že ozbrojené konflikty budou vyvolány klimatickou krizí, samotní představitelé ozbrojených složek nedělají nic proti tomu, aby tuto změnu neurychlovali,“ kritizuje přístup generálních štábů na celém světě Crawfordová.
- Celý článek naleznete zde
V jakékoli válce jde otázka uhlíkové stopy stranou. Zásadní je udeřit na nepřítele s co nejmenšími vlastními lidskými a materiálními ztrátami. Americká armáda spotřebuje denně na 270 barelů ropy. Mohou za to i nejmodernější stíhačky F-35, jež spotřebují během jedné hodiny letu na 5600 litrů paliva.
Ani evropské armády se prozatím nechtějí nechávat omezovat ekologickými plány. Argumentují přitom bezpečnostními riziky. Severoatlantické alianci bylo přesto uloženo, aby se pokusila do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality. Otázkou však je, do jaké míry jde o reálnou možnost, a do jaké míry je to pouze zbožné přání.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.