Část přítomných v rámci diskuse vystoupila se svými příspěvky, část se na protest proti nečinnosti politiků položila na zem před radnicí. Aktivisté po pražských politicích požadovali, aby vyhlásili výjimečný stav, který nazvali „stav klimatické nouze“. Za klimatickou změnu podle nich může v první řadě kapitalistický ekonomický systém, který vyžaduje stálý růst a jako důsledek způsobuje ničení planety.
„Vy tu možnost máte a týká se to také vaší bezpečnosti,“ oslovil zastupitele předseda pražských Zelených Vít Masare. Současná snaha politické reprezentace podle něj zdaleka nestačí k tomu, aby se v Praze s důsledky změn klimatu, zejména suchem, dalo efektivně bojovat.
„Souhlasíme s tím, že naše město se nachází ve stavu nouze kvůli suchu a vysokým teplotám, což souvisí s globálními změnami klimatu a naším chováním,“ uvedl lídr Prahy Sobě Jan Čižinský. Vyhlášení stavu klimatické nouze nicméně zastupitelé neodhlasovali. Jana Plamínková (STAN), která byla v minulém období radní pro životní prostředí, uvedla, že město má poprvé v historii strategii zaměřenou na adaptaci na klimatické změny a v mnoha ohledech bylo v tomto směru v posledních letech aktivní.
Podle náměstka Hlubučka město připravuje řadu opatření, která mají za cíl dopady klimatických změn zmírnit. Jedná se například o zakládání nových parků, výsadbu zeleně v ulicích či úpravy budov směrem k energetické úspornosti a lepšímu nakládání s dešťovou vodou. Emise má omezit podpora MHD, železnice a elektromobility, výstavba záchytných P+R parkovišť či kontrola přítomnosti pevných filtrů v dieselových motorech.
Další zvažovaná opatření se dotknou života Pražanů a mohou přinést i omezení. Jde například o zpoplatnění vjezdu autem do centra, zvýšení poplatku za parkování v zónách placeného stání, zákaz topení uhlím či zákaz fukarů na listí. Zastupitelstvo zároveň dnes odhlasovalo, že město zřídí pracovní skupinu k opatřením adaptace na klimatické změny a funkci koordinátora, který ji povede.
V pondělí česká odnož mezinárodního hnutí Extinction Rebellion, které stojí za protesty v evropských městech, přemalovala Lennonovu zeď nápisem „klimatická nouze“ a dalšími podobnými hesly. Letos v březnu se pak v ulicích Prahy uskutečnila demonstrace stovek středoškolských studentů, kteří se připojili k celosvětové protestní akci Fridays for Future, při níž studenti od loňského září protestují po vzoru šestnáctileté Švédky Grety Thunbergové. Cílem protestů jen přimět politiky důsledněji chránit klima a snižovat emise.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab