Zeman nachytal novináře: To, s čím se „kavárna“ ohání kvůli Číně, bylo jinak. No a Horáček...

07.11.2016 6:50 | Zprávy

„Ať pražská kavárna předvede, co umí,“ řekl v rozhovoru s časopisem Týden prezident Miloš Zeman. Zároveň se také vyjádřil k protestům proti své osobě i k vládní politice premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Zeman nachytal novináře: To, s čím se „kavárna“ ohání kvůli Číně, bylo jinak. No a Horáček...
Foto: KPR- Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman na návštěvě moravskoslezský kraj

Samozřejmě, že nemohlo chybět ani vyjádření k 28. říjnu 2016 na Staroměstském náměstí. Zeman to vnímal buď jako protest proti tomu, že strýc ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) Jiří Brady nedostal státní vyznamenání, nebo jako zahájení volební kampaně. „Ať už parlamentní, nebo prezidentské. Protože protest organizoval předseda jedné parlamentní strany (Petr Gazdík ze STAN, pozn. red.) a moderoval ho jeden z prezidentských kandidátů (Michal Horáček, pozn. red.). Já sám se přikláním k druhé interpretaci,“ uvedl Zeman.

Když přišla řeč na vyznamenání pro Jiřího Bradyho, prezident opětovně zopakoval, že nedošlo k žádnému „kupčení“ se státním vyznamenáním. Herman totiž tvrdí, že mu hlava státu měla sdělit v září na slovenském velvyslanectví, že Bradyho vyznamená jen tehdy, nesejde-li se s dalajlámou. „Existuje i nějaká konspirační teorie, že šlo o předem připravenou provokaci. Ale já nejsem příliš velkým příznivcem konspiračních teorií. Opravdu mě v této zemi nezajímá, jestli strýc ministra kultury dostane, či nedostane státní vyznamenání. Koneckonců jsem učinil i gesto dobré vůle, které pan Brady odmítl,“ řekl Zeman s tím, že jej v této zemi zajímají problémy zaměstnanosti, životní úrovně, bytů pro mladé rodiny, valorizace starobních důchodů, dopravní infrastruktura či mezinárodní terorismus.

Dalším žhavým tématem posledních dní bylo také společné prohlášení čtyř ústavních činitelů ve věci Hermanova setkání s dalajlámou. „Neděláme nic jiného, než že potvrzujeme dosavadní dlouhodobou politiku České republiky vůči Číně. Není tam ani jedna jediná věta navíc,“ zmínil prezident. Na dotaz, zda jej nezaskočila čínská reakce, v níž mělo zaznít „Dokažte svá slova činy“, prezident odvětil, že oficiální překlad obsahuje jinou formulaci. „Ta formulace čínského ministerstva zahraničí byla publikována v tisku. Takže buďte tak laskav a přečtěte si ji,“ zareagoval ostře Zeman. Jak pak Týden podotýká, čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že „čeká, že země dodrží své sliby“; původní formulace o slovech a činech vznikla zřejmě posunem v překladu.

A co petice Nemůžeme mlčet! a výzvy umělců proti jeho osobě? Stojí za nimi například Jan Ruml, Michael Kocáb či Táňa Fischerová. Za peticí Týdny občanského neklidu jsou pak vidět Vojtěch Dyk a Jiří Bartoška. „V české politice se se zákonitou pravidelností opakují akce pražské kavárny. V demokratické společnosti má každý právo svobodně vyjádřit svůj názor. Ale v demokratické společnosti rozhodují volby. Ať jde tedy pražská kavárna do voleb a ať předvede, co umí,“ zmínil Zeman.

Zeman se také vyjádřil k postoji šéfa ANO a vicepremiéra Andreje Babiše, který jako každý rok odjel v době státního svátku vzniku Československa s dětmi do zahraničí. „Na státní svátek by měli být členové české vlády na Pražském hradě, protože je to svátek celé republiky. Není to svátek prezidenta Zemana. Pro vaše čtenáře – můj svátek je 25. ledna,“ uvedl. K Babišovi se pak vyjádřil ještě jednou – a to v souvislosti s čínskými investicemi v Česku. Ministr financí je totiž zpochybnil s tím, že peníze plynou do rukou soukromých vlastníků, ale stát z nich nemá nic.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

19:37 Vzít mu tu medaili. Soros nemá klid na radost z ocenění od Bidena

George Soros, americký investor a miliardář, byl oceněn Medailí svobody od prezidenta Joea Bidena. Z…