„Jsem jednoznačným odpůrcem úsilí EU o maximalizaci podílu obnovitelných zdrojů v naší energetické bilanci," řekl prezident. Upozornil na německé utlumování atomových elektráren, které podle něj není výhodné pro české národní zájmy. „Česká republika by měla daleko odvážněji než dosud prosazovat na evropském fóru své národní zájmy v oblasti energetické politiky," dodal.
Obnovitelné zdroje prezident kritizoval jako nestabilní
Podle Sobotky vláda do konce roku připraví novou koncepci rozvoje jaderné energie, přičemž se kromě možné dostavby Temelína chce věnovat také prodloužení provozu v jaderné elektrárně Dukovany. „Od jádra ustupovat nechceme. Pokud bude hotová koncepce, nevylučuji, že vláda rozhodne o tom, v jakém modelu by bylo možné stavět v následujícím období nové jaderné bloky," konstatoval Sobotka.
Obnovitelné zdroje prezident kritizoval jako nestabilní, musejí být podle něho stejně zálohovány standardní strukturou elektráren. Postavil se také proti jejich dotování. Připomněl riziko přetížení přenosové sítě a výpadků, které mohou například při silném větru způsobovat větrné elektrárny na severu Německa.
Evropská unie navrhuje pro členské země jednotný závazný cíl pro podíl obnovitelných zdrojů energie na 27 procent do roku 2030. Současný podíl obnovitelných zdrojů v Česku je kolem 12 procent, cíl do roku 2020 je třináctiprocentní. Plán EU do roku 2030 se nelíbí ani premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Naopak cíl snížení emisí oxidu uhličitého o 35 až 40 procent by byl pro Česko únosný, řekl už dříve.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp