ČTK připomněla, že oba prezidenty pojí pohled na migrační krizi. Česká republika do Makedonie opakovaně vyslala policisty a vojenskou i humanitární pomoc, která měla přispět k tomu, aby Makedonie situaci na hranicích zvládla.
Téma migrace rezonovalo i na společné tiskové konferenci prezidentů, kterou přenášela Česká televize. „Jsem rád, že jsme Makedonii mohli ve vlastním zájmu pomoci, jak vysláním policejních jednotek, tak i určitou další pomocí. Když říkám, že je to v zájmu České republiky, tak tím mám na mysli to, že jak z hlediska migračních toků, tak ale také z hlediska pronikání islámského fundamentalismu je Makedonie vlastně již dnes přirozenou součástí Evropské unie, protože Evropskou unii brání,“ zdůraznil Zeman.
Diskutovali i o ekonomických tématech i o plné podpoře České republiky vstupu Makedonie do EU i do NATO. „V diskusi našich delegací jsme mimo jiné narazili i na možnost, že by zahraniční pracovní síla, o níž se diskutuje vzhledem k velmi nízké nezaměstnanosti v České republice, mohla být mimo jiné dovážena i z Makedonie,“ podotkl Zeman s tím, že v Makedonii je naopak nezaměstnanost relativně vysoká.
Ivanov poděkoval za pozvání do České republiky. Makedonci jsou prý vděční Česku za to, že podporují jejich zemi ve snaze vstoupit do EU i do NATO. „Vyjádřil jsem velký vděk za to,co Česká udělala doposud v záležitosti migrační krize,“ řekl Zemanův protějšek. Poděkoval za to, že od února 2016 přijelo do Makedonie víc než 800 českých policistů. Ilegální migraci a radikální islám považuje Ivanov za hrozbu pro Evropu. Těmto hrozbám státy Evropy musí čelit společně.
Zdůraznil také, že jakékoli české investice v Makedonii jsou vítány.
Sluší se připomenout, že vstup Makedonie do EU blokuje Řecko kvůli vzájemným sporům o název státu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp