Zeman dnes odpoledne nejprve na Hradě přijal politiky z provincie Če-ťiang a měst Ning-po a I-wu, jednání se zúčastnili i ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) a čínský velvyslanec v Praze Čang Ťien-min.
Tématem schůzky byly podle Ovčáčka a ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka ekonomická spolupráce s provincií Če-ťiang, ve které v minulosti působil současný čínský prezident Si Ťin-pching. Jednalo se také o železničním spojení s Čínou a vzniku železničního uzlu ve střední Evropě.
Stal by se součástí čínského projektu nové Hedvábné stezky, který Zeman dlouhodobě podporuje. Při nedávné návštěvě Číny se Zeman vyslovil pro to, aby Hedvábná stezka vedla i přes Českou republiku. Zatímco český prezident je zastáncem tohoto projektu, který má propojit Čínu s dalšími asijskými i evropskými zeměmi, další politici varují před jeho negativy. Za jedno z hlavních označují nebezpečí takzvané dluhové pasti.
Zástupci provincie Če-ťiang již v minulosti jednali s českými zástupci několikrát. Provincii například v roce 2016 navštívil tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Zeman se dnes také na Hradě setkal se zástupci banky ICBC. „Jednání s vedením ICBC bylo zaměřeno na spolupráci v bankovním sektoru, zazněl příslib financování projektů čínských investorů v České republice a českých v Číně,“ sdělil ČTK Ovčáček. Zástupci banky podle něj ocenili dobře fungující spolupráci s českými firmami.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab