„Domnívám se, že Česká televize by neměla být veřejnoprávní, ale státní institucí, že by koncesionáři neměli platit 135 korun měsíčně za její provoz, že by tento provoz měl být hrazený ze státního rozpočtu,“ uvedl Zeman pro ParlamentníListy.cz.
„V současné době je Česká televize pouze hlásnou troubou jedné jediné politické strany, která se jmenuje TOP 09,“ myslí si prezident. Platby za televizi by podle něj měly být zrušeny a měly by být nahrazeny nezbytnými výdaji ze státního rozpočtu. „Někteří moji poradci mi říkají, že základní vadou generálního ředitele České televize je to, že Českou televizi vlastně neřídí a že ji řídí nejrůznější úředníci na nižších postech. Nejsem specialista na Českou televizi a nemohu tedy toto tvrzení objektivně posoudit, nicméně platí to, co jsem už uvedl, to jest, že Česká televize by měla být státní, a nikoli veřejnoprávní, protože pojem veřejnoprávnosti je hybridní pojem, který slučuje nedostatky veřejné a soukromé televize,“ dodal Zeman.
Celý text je ZDE
Proti prezidentovu návrhu se ohradil generální ředitel ČT Petr Dvořák. „Prezidentovy snahy o zestátnění České televize jsou nepochopením úlohy a funkce médií veřejné služby ve 21. století. Model státní televize se nehodí ani do českých, ani do evropských podmínek, ale spíše někam hodně na východ,“ uvedl Dvořák.
Podle šéfa hnutí ANO Andreje Babiše je faktem, že Českou televizi nikdo nekontroluje. „Je to instituce, kterou nekontroluje NKÚ, jen rada, kde sedí tradiční politici,“ řekl Babiš. „Na Slovensku zavedli model, že je to financováno ze státního rozpočtu,“ podotkl předseda ANO. Líbilo by se mu to i v Česku, protože by podle něj občané ušetřili.
Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty k celé věci na svém twitterovém účtu napsal: „Spolupráce Zeman–Babiš už dále funguje. Tentokrát v případě České televize.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam