Zemřel Egon Lánský. Zemanův místopředseda s břitkými postřehy

26.11.2013 15:06 | Zprávy

V úterý odpoledne zemřel Egon Lánský, bývalý vicepremiér ve vládě Miloše Zemana. V posledních letech byl převážně glosátorem politického dění, který vystupoval i na ParlamentníchListech.cz.

Zemřel Egon Lánský. Zemanův místopředseda s břitkými postřehy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Egon Lánský

Lánský v sedmdesátých a osmdesátých letech žil v emigraci ve Švédsku. V devadesátých letech se zapojil do aktivit ČSSD, byl za ní senátorem. V roce 1998 se stal vicepremiérem Zemanovy vlády pro zahraniční politiku.

Egon Lánský se narodil v roce 1934 v Trenčíně. Jeho otci se podařilo v roce 1939 uprchnout do Anglie, on sám však prožil válku v Protektorátě. Osvobození se dočkal v táboře v Terezíně. Později byl pro protikomunistické aktivity několikrát vyloučen z vysoké školy a v roce 1968 patřil k zakladatelům Klubu angažovaných nestraníků.

Po okupaci Československa odešel do Švédska, kde pracoval v dělnických profesích a přitom studoval historii a politologii. Později pracoval jako novinář, spolupracoval i s československou redakcí BBC a později se Svobodnou Evropou.

Po roce 1989 se vrátil do Československa, a pracoval jako tiskový mluvčí ministerstva zahraničí. Později se stal mluvčím ČSSD, do které vstoupil. „V České republice nemůžete být konzervativcem, pokud jste slušný člověk. Pravice zde postrádá to co jinde, například v Británii, má: soucit,“ vysvětlil tehdy. V roce 1996 kandidoval na post senátora v Děčíně a podařilo se mu volby vyhrát. Následovalo působení v Zemanově vládě.

V roce 2002 se stáhl do ústraní a věnoval se především žurnalistické práci. Jeho postřehu často využívaly i ParlamentníListy.cz. „Do partajní politiky se nepletu, to jsou většinou trapné sračky. Ale kdokoliv volby vyhraje, měl by začít společnost řádně spravovat, tedy vše překopat a vykydat ten hnus, co každý cítí,“ řekl nám ještě v září letošního roku.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

19:28 Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

Svou návštěvu Spojených států završil europoslanec AfD Petr Bystroň na oslavě vítězství Donalda Trum…