Zemřel Michail Gorbačov, poslední lídr SSSR

30.08.2022 22:43 | Bleskově

Zemřel Michael Gorbačov, poslední generální tajemník komunistické strany Sovětského svazu. Politik, který byl v druhé polovině osmdesátých let velkou celebritou na Západě a rozporuplněji přijímán doma, se dožil 91 let.

Zemřel Michail Gorbačov, poslední lídr SSSR
Foto: YouTube
Popisek: Michail Gorbačov

Podle agentur TASS a Interfax zemřel politik, který byl současně jediným prezidentem Sovětského svazu, po dlouhé vážné nemoci.
 
Držitel Nobelovy ceny za mír byl považován za jednu z nejvýznamnějších světových osobností druhé poloviny dvacátého století, jehož vstřícný postoj ukončil studenou válku mezi SSSR a USA.
 
V listopadu 2017 se v Moskvě setkal s prezidentem Milošem Zemanem.
 
V roce 2016 ještě přiletěl do Česka na mezinárodní konferenci a přijal prezidentovo pozvání.
 
 

Michail Sergejevič Gorbačov se narodil 2. března 1931 v obci Privilnoje na Kavkaze. Jeho otec byl Rus a matka Ukrajinka. Dva roky po jeho narození jeho rodný kraj těžce zasáhl hladomor způsobený politikou kolektivizace, což se pro Gorbačova stalo celoživotním mementem. Zemědělství vždy bylo oblastí, o kterou se intenzivně zajímal.

Po studiích práv na Lomonosově univerzitě v Moskvě (kde poznal svou ženu Raisu) zaznamenal velmi strmou kariéru v rámci sovětské komunistické strany. V osmačtyřiceti se stal suverénně nejmladším členem politbyra.

Nejvyšší stranický orgán v té době trpěl značnou personální zkostnatělostí a Gorbačov se coby energický modernizátor dokázal prosadit i zde. Když krátce po sobě zemřeli generální tajemníci Brežněv a Andropov a rovněž jeho nástupce Černěnko trávil od počátku svůj mandát převážně na nemocničním lůžku, byl Gorbačov coby jeho zástupce v podstatě nejvlivnějším straníkem. V březnu 1985 zemřel i Černěnko a Gorbačov se stal generálním tajemníkem strany.

Velmi rychle po svém nástupu představil ambiciózní program reforem stagnujícího systému. Perestrojka představovala komplexní reformu ekonomiky, glasnosť měla být novým větrem ve směru demokracie a otevřenosti. Jeho ambice se nezastavily například ani před bojem s tradičním ruským neduhem alkoholismu.

V druhé polovině osmdesátých let si porozuměl s americkým prezidentem Reaganem, což přineslo světu sérii dohod o jaderném odzbrojení a změnu napjaté atmosféry mezi supervelmocemi. Sovětský vůdce, který byl zcela jiný než jeho předchůdci, získal na Západě značnou popularitu.

Doma to měl složitější, ekonomické reformy totiž přinesly řadu potíží. Mnohem více než dříve se v zemi objevovaly prázdné regály i problémy s dodávkami energií. Politika glasnosti vedla k tomu, že se o problémech doposud zcela nezvykle otevřeně hovořilo, a to nadále komplikovalo Garbačovovu situaci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslední Vánoce premiéra Fialy. Stonjeková tvrdě o vládě

16:55 Poslední Vánoce premiéra Fialy. Stonjeková tvrdě o vládě

Publicistka Karolína Stonjeková rozehrála hru barev. Nemůže se nabažit myšlenky, že letošní Vánoce j…